SPORUN TARİH VE ESTETİK İLE HARMANLANMIŞ HALİ: BOKS

blog yazısı ekle !

SPORUN TARİH VE ESTETİK İLE HARMANLANMIŞ HALİ: BOKS

Tarihteki ilk sporları araştırdığımız zaman karşımıza çıkanlardan biri Boks sporudur. Boksun eski Yunan ve eski Roma'ya kadar uzanan bir geçmişi olduğunu bilinmektedir. Bunu, tarihi resimlerde ve fresklerde görebiliriz. Tarih öncesi devirlerden günümüze kadar gelen bu spor anlayışı, modern haline yaklaşık 18. yüzyıldan itibaren kavuşmaya başlamış ve sadece turnuva oyunları için mücadele edilen modern bir spor anlayışını dönüşmüştür.

Qualitasspa Sağlıklı Yaşam Merkezi

Beşiktaş-Levent

Qualitasspa Sağlıklı Yaşam Merkezi 7900m2 lik alanda sunduğu birbirinden özel spa uygulamaları, Türk hamamı, sauna, buhar odası, 1 VIP odanın da dahil olduğu 8 terapi odası, açık ve kapalı yüzme havuzları, son teknoloji ekipmanların bulunduğu geniş Fitness merkezi, 200mt uzunluğunda koşu pistinin de dahil olduğu 2400m2 lik açık hava spor alanı ve spor ekipmanları ile tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır.devamını oku... Adres: Wyndham Grand İstanbul Levent – Büyükdere Caddesi No177-183 34394 Şişli-İstanbul

Akademi Form Spor Salonu

Maltepe-Esenkent

Akademi Form Spor Salonu Esenkent İstanbul
Akademi form spor merkezinin 2. şubesi olarak 2008 yılının temmuz ayında kurulan Esenkent şubesi toplamda 1500 metrekare lik bir alanda hizmet vermektedir. Kendi bünyesinde kapalı havuzda bulunduran konsept olarak çatı konsepti üzerine semerkand rezidans da siz değerli üye adaylarına hizmet vermek için bekliyoruz.

Buraya geldiğinizde isterseniz fitness yaparak günün stresini yada havuz keyfi yaparak günün bütün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz Eğer yüzme bilmiyorsanız isterseniz yüzme eğitimleri de veriyoruz. Dilerseniz grup derslerine katılır yada sadece sizinle ilgilenmemizi isterseniz özel yüzme eğitimi dersi de alabilirsiniz.

Eğer savunma sanatları ile ilgileniyorsanız yine en doğru adrestesiniz. Aikido Wing T-sun kick box gibi savunma sporlarını alanında uzman kadromuzla hem keyifli hemde sıkı bir antrenmanla formunuzu istediğiniz seviye getirebilirsiniz.

Tabi ki bizler çocuklarımızı da unutmadık onlar için özel karate derslerimize katılabiliyorlar tabi bizimle karate yapan çocuklarımızın her biri lisanslı sporcu olmanın verdiği ayrıcalıklardan da hayatı boyunca yararlanıyor.

devamını oku...
Adres: Süleyman Demirel Cad. Kemal Sunal Sk. No.13 Esenkent-İstanbul
Boks, günümüzde ışıltılı gecelerde düzenlenen, farklı toplumsal kesimlere hitap eden bir spor organizasyonu olarak gelişmiştir. Boks oyunlarının televizyondan yayınlanmasını ve de bir spor endüstrisine evrildiğini düşünürsek, varlığını ve popülerliğini çok uzun zamandır devam ettireceğe benziyor.

Boks, gerçek kalitesini profesyonel organizasyonlarda ortaya çıkarır. Boks ile uğraşan her sporcunun hayalinde ring üzerinde ve büyük organizasyonlar çerçevesinde mücadele etmek vardır. Bu mücadele esnasında da salonda ve ekranları başında milyonlarca kişinin gözleri önünde olmak, boks sporcularının en büyük isteğidir.

Boks, sporculara belli bir sertlik imkanı tanır. Boksun sertlik dereceleri, çeşitli kurallar ile sınırlanmıştır. Bu kurallar, profesyonel ve yarı profesyonel müsabakalarda hakem eşliğinde güvence altına alınır. Eğer sporcular kurallara uymazsa, diskalifiye olurlar ve müsabakanın sonunu beklemeden maçı kaybederler. Boks, sporcularına farklı teknikler sunar ancak bu teknikler, kimine göre yetersiz gelebilirken kimine göre de boksun seyir zevkini arttıran tekniklerdir. Yaygın görüş, bu tekniklerin seyir zevki arttırıcı teknikler olduğudur.

Boks diğer dövüş sporlarından sadece kolların kullanılmasına müsaade etmesi ile ayrılır. Kollar, boksun yapılmasını sağlayan tek ve asıl spor malzemesidir. Çeşitli yumruk teknikleri, sporcuların kollarının kuvvetliliği ve dengesel biçimleri ile oluşur. Bu yüzden iyi bir denge, sağlam bir güç merkezi ve düzgün bir duruş, boks oyunlarının temel gereklilikleridir.

Boks ile uğraşanlar son derece sportif bir yapıya sahiptir. Hızlı ve çevik olma, dayanıklılık, düzgün ve çabuk karar verme boksun sporculara kattığı temel özelliklerdendir. Aynı zamanda bu spor tekniğinin diğer bir faydası da ruhsal bir rahatlama sağlamasıdır.

Boks, sert bir spor olarak görülse de naif özellikleri ile de ön planda olan bir spordur, estetiklik, ahlaklı ve centilmen olmak boksör olmanın özünde yatan kişisel özelliklerdendir. İstanbul, çeşitli organizasyonları ile boks gecelerine ev sahipliği yapan ve eğitim/kursları ile de bu spora gönül verenlere yardımcı olan şehirlerimizin başında gelmektedir.