TAEKWONDO FELSEFESİ İLE YENİ BİR HAYATA ADIM ATIN

blog yazısı ekle !

TAEKWONDO FELSEFESİ İLE YENİ BİR HAYATA ADIM ATIN

Tekvando (Taekwondo), en popüler Uzakdoğu dövüş sanatı ve sporlarından biridir. Düşünce gücünü temel alan Taekwondo, vücutsal bir kuvvet ile tüm enerjisini açığa çıkararak zihnin beden ile uyum içerisinde olmasından doğar. Tekvando diye okunan Taekwondo kelimesi, Kore diline ait bir kelime olup aynı anda 3 ifadeyi (tekme, yumruk ve doğruluk/iyiliğe giden yol) içinde barındırır.

Realgym Sports Club

Maltepe (merkez)

Realgym Sports Club Maltepe İstanbul

Realgym Sports Club Salonumuz 350 m2 alana sahip olup Maltepe Merkezdedir. Bayanlara Özel Seanslarımız Vardır.

Kulübümüz 2003 yılında Maltepe de Taekwondo branşı için kurulmuştur.. Yoğun istek üzerine 1 sene sonra daha büyük ve modern dizayn edilen şimdiki yerine taşınmıştır.. Taekwondo branşının yanında Sauna, Cimnastik , Hapkido, Latin Dansları ve Aerobic branşları da eklenerek daha çok kişiye hizmet verir hale gelmiştir..

Tüm Eğitmenlerimiz Sporun Sadece Araç Değil , Bir Yaşam Biçimi Olarak Benimsenmesi için Çalışmaktadır. Maltepe Merkezde Ailecek Spor Yapabileceğiniz Spor Kulübüdür.

Taekwondo Nedir?

Savunma sporlarından en güçlü federasyon yapısı ve yaygın olan savunma sporudur..
Taekwon-Do açılımı el ve ayakla yapılan vuruşların ilmi,felsefesi anlamına gelir.

TAE:Ayak vuruşları, KWON: el vuruşları Do: döğüş sanatının tatbiki esnasındaki izlenilecek yolun ve döğüşün felsefesi degerlerinin genel adıdır.

Kişi istediği kadar esnek ,istediği kadar güçlü el ve ayak vuruşlarına sahip olursa olsun eğer do kurallarını uygulamıyor ve bu sporu sadece döğüş sporu olarak görüyorsa Takwondocu sıfatı taşıyamaz.

Zira taekwondo bir saldırı değil 20 yüzyılı aşkın bir zamandan beri korede bağımsız olarak geliştirilmiş ve uluslararası çağdaş bir nitelik kazanmışolan savunma sporudur.
Taekwondonun başlıca özelliği çıplak el ve ayaklarla rakibe karşı geliştirilen savunma tekniklerini içeren bir müsabaka sporu olmasıdır.

HAPKiDO NEDIR?

Hap: Beden ve ruhun uyumlu birlikteliği
Ki: Yaşam ve beden enerjisi, iç enerji
Do: Egitim yolu, sanatı

"Hapkido" terim olarak beden, ruh ve iç enerjinin uyumlu birlikteligi temeline dayanan Kore kökenli bir savunma sanatının, bunun da ötesinde, bir yaşam biçimi ve hayat felsefesidir.

Hapkido çalışma programında kol ve ayak eklem kilitlemeleri, fırlatma, her türlü ayak teknikleri, el teknikleri ile akrobatik jimnastik, eğme, bükme ve sinir noktalarına baskı tekniklerinin yanında, ateşsiz her türlü silahi ustaca kullanmayı, günlük hayatta kullanılan eşyaları savunma aletine dönüştürmeyi öğretir.

Pilates Nedir?

Pilates Karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir.

Pilates'te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.

Latin Dansları

Uluslararası ve salon olmak üzere iki alt kategoriye ayrılan danslar topluluğuna verilen genel ad.

Uluslarası latin dansları: Samba - brezilya kökenli, kalça hareketleri ağırlıklı dans.
Chacha - 1940'lı yıllarda ortaya çıkmış Afrika kökenli amerikan dansı. uluslararası kategoride temel adım öğrenildikten sonra dans figürleri en rahat yapılabilen dans.
Rumba - Küba kaynaklı, slow nitelikli tek latin dansı. aşkın dansı olarak da nitelendirilir.
Pasodoble - ispanyol kökenli, 'matador Dansı ' olarak adlandırılır.
Jive - ritim olarak diğer danslardan çok hızlı olduğu için zor, ancak bi o kadar da eğlenceli bir dans.

Cimnastik

İnsanın Fiziksel ve ruhsal verimini arttırmak amacıyla yapılan beden çalışmalarıdır..

4-12 yaş gurubu için Cimnastik çalışmalarımız başlamıştır.

Temel cimnastik Ders Programımızda Esneklik, Temel Duruşlar, Kuvvet Çalışması, Denge, Koordinasyon ve Beceri uygulaması yapıyoruz..

Cimnastik bütün sporların altyapısını oluşturmaktadır. Bu sporu yapan çocuklar diğer sporlara adapte olmakta zorlanmazlar.

Gelişmekte olan çocukların cimnastik ile fiziksel olarak kemik ve kas gelişimi sağlam olarak oluşur. Sosyal olarakta çevresi ile ve arkadaşları ile çok rahat iletişime geçer.

Aerobic

Aerobic müzik eşliğinde yapılan koreografili ve koreografisiz yapılan, tüm vücut kaslarının çalıştığı , vücudun kendi ağırlığıyla yapılan egzersiz çeşitidir. Bayan ve erkeklerin yapabileceği eğlenceli gurup dersidir.

Aerobic çalışmasında Cardio vasküler direncinizin artması, farklı kas gurupların çalışması , streching çalışması ile vücudun esneklik kazanması ve vücut ısının yükselmesi ile de yağ yakımı gerçekleşir.

İstediğiniz ölçülere sahip olmak ve formda kalabilmek için kesinlikle aerobic yapmalısınız.
devamını oku...
Adres: Realgym Sports Club Atatürk Cad. Kırlangıç Sk. No:8/1 Maltepe-İstanbul

Karakuşak Gençlik ve Spor Kulübü

Pendik (merkez)

Karakuşak Gençlik ve Spor Kulübü

devamını oku...
Adres: Kaynarca Mah. Aydınlıyolu cad. Süer Sok. No:18/B Pendik-İstanbul

Hasan Yanlızoğlu - Osmanlı Spor Salonu

Şişli (merkez)

devamını oku... Adres: Halide Edip Adıvar Mahallesi Sekibağ Sokak No:3 Şişli-İstanbul

Wellness Club Fıtness & Health Club

Ataşehir (merkez)

Wellness Club Fıtness & Health Club

1998 yılında kurulmuş olan Jimsa Sport House, 2005 Kasım ayında yenilenerek Wellness Club adını almış ve hizmet kalitesini arttırarak Ataşehir sakinlerinin ilk tercihi olmayı başarmıştır.

Wellness Club sizin kaliteli spor yapmanız ve rahatlamanız için birçok olanağı bir arada sunar. Wellness Club'ta koşu bandı, bisiklet, ergometre, eliptic trainer, stepper gibi cardio aletlerinin bulunduğu cardio alanından, circuit training (aletli çalışma) alanı, ileri seviye egzersiz alanı, grup egzersizleri bölümü (yoga, pilates, tae bo, gymball, Latin aerobic vb.), peak pilates özel ders alanı, çocuk kulübü, masaj ünitesi, buhar odası, sauna, solaryum, açık, kapalı otopark ve sağlıklı besinler tüketebileceğiniz vitamin bara kadar ihtiyaç duyabileceğiniz tüm olanaklar hepsi bir arada bulunmaktadır.

Akademisyen ve konusunda uzman eğitmenler eşliğinde sağlık ve form kazanmak, eğlenceli vakit geçirmek için tüm sporseverleri spor merkezimize bekliyoruz. Her geçen gün artan kalite anlayışımızla hizmetinizdeyiz..
devamını oku...
Adres: Mozaik Çarşısı Kat:1 No:14 Ataşehir-İstanbul
Taekwondo, gelişi güzel bir şekilde yapılmasından ziyade özel turnuvalarda ve yarışmalarda yapılır. Ayak ve ellerin çıplak olması bu spor/sanatın başlıca özelliklerindendir. Bu spor ile uğraşanlar yarışma ve turnuva icabı, özel bir ayaklık ve bileklik giyebilir. Taekwondo uzun yıllar önce doğan ve yüzyılların birikimi ile günümüze gelen bir disiplindir. Ayaklar ve yumruklar, bu disiplinin temel yapıtaşlarını oluşturur. Hayat için nefes almak ne ise, bu sporda da hız aynı şeydir. İyi bir sporcu hızlı değilse, bu disiplin içerisinde yer alamaz.

Taekwondo'nun diğer hassas olduğu bir konu, varoluş amacında yatar. Taekwondo, savunma amaçlı bir felsefe üzerine kuruludur ve bu konudan asla ödün vermez. Her bölgenin, her kursun ya da her şehrin farklı bir Taekwondo yapılanması varsa da farklı bölgelerin değişmeyen tek bir evrensel kuralı vardır: O da bu sporun atak ve saldırı amaçlı kullanılmayacağıdır.

Taekwondo sanatı, vücutsal fonksiyonlar üzerine kurulsa da kökenini özünde yattığı felsefeden alır. Bu felsefeyi tehlikeye karşı bir üstünlük kurma hamlesi ve tehlikeyi kontrol altına alarak zararını azaltma isteği olarak tanımlayabiliriz. Bu spor ve sanat dalı, akıl ve bedenin eşsiz uyumunu gözler önüne sererek tüm felsefi ve fiziksel becerilerini ortaya koyar.

Her şeyden önce Taekwondo sporcuları, erdemli ve ahlaklı kişilerdir. Erdem ve ahlak sporcular için içi boş kavramlardan ziyade hayat boyu temel alınacak kavramlardır. Taekwondo bireylere, kontrol mekanizmasına sahip olma, özgüven ve de liderlik gibi vasıflar kazandırır. Tüm bunlarla beraber daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat, bu Uzakdoğu sanatına gönül verenlerin peşini bırakmaz. İstanbul Taekwondo kurslarını tercih ederek her yaştan kurs programlarına katılabilir, uzun bir geçmişi olan bu Uzakdoğu sporunu daha iyi bir hayat için deneyimleyebilirsiniz.