AİKİDO İLE SAVUNMA VE KENDİNİ KORUMA

blog yazısı ekle !

AİKİDO İLE SAVUNMA VE KENDİNİ KORUMA

Günümüzde birçok spor türü bulunmakta ve birçok kişi bu spor dalları ile uğraşmaktadır. Ancak uzun yıllardır savunma sporları diğer sporlardan daha çok tercih edilmektedir. Dışarıdan gelecek bir tehlike anında kişinin kendisini koruması son derece önemlidir. Özellikle büyük şehirlerin barındırdığı tehlikeler günümüzde göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. İstanbul gibi şehirlerin tekin olmayan yerlerinden erkek kadın tamamını tehdit eden tehlikeler bulunmaktadır.

Savunma sanatı denildiği zaman akla ilk gelen savunma sanatlarından bir tanesi hiç şüphesizdir ki aikidodur. Aikido Japonya'da 1930 - 1960 yılları arasında çıkmış bir savunma sanatıdır. Bu savunma sanatının bir diğer özelliği ise hem fiziksel hem de ruhen gelişmeyi sağlamasıdır. Bu gelişmeler ile spor olarak adlandırılan aikidonun asla saldırı amacı ile kullanılmaması gerektiği öğretilen ilk bilgidir.

Aikido ile savunma ve kendini koruma konusu oldukça önem arz eden bir konudur. Son zamanlarda artan şiddet olaylarınında etkisi ile bh spora olan ilgi oldukça büyümektedir. Aikido Japonya'dan tüm dünyaya yayılmış ve oldukça derin bir felsefesi olan bir spordur. Kelime anlamı en geniş hali ile kişinin kendini arındırması ve geliştirmesi gelmektedir. Bu gelişimin kişinin ruhunun arınması ile olacağını savunan aikido dışarıdan gelen her tür teklikeyi etkisiz hale getirmeyi öğretmektedir. Dışarıdan gelen bu teklikelerin hiç birinde tehlikeye yol açan kişiye zarar verilmez sadece etkisiz hale getirilmektedir.

Aikido sporunda atak evresi hiçbir zaman yoktur. Aksine gelen kişinin belli G noktaları ile hareketsiz hale getirilmesi vardır. Bu hareketlerde arkadan gelen teklikeyi öne atma olarak adlandırılan teknik ile etkisix hale getirme ya da karşıdan gelen teklikeyi kolu tutup yere yatırarak etkisiz hale getirme vardır. Bu teknikler Daijikyo olarak adlandırılan tekniklerden bazılarıdır.

Aikodoya yeni başlayanlara Aikidoka denir. Bu sporun temeli savaş sanatı olan Kenjitsu savaş tekniğine dayanmaktadır. Aikodo salon sporu olarak gösterilmektedir. Minder sporu olarakta adlandırılan sporda Aikidonun yapıldığı yere dojo denir. Aikidoda karate gibi kuşaklar olmasa da evreler ve dereceler vardır.