AIKIDO İLE TEHLİKELERİ KONTROL ALTINA ALIN

blog yazısı ekle !

AIKIDO İLE TEHLİKELERİ KONTROL ALTINA ALIN

Geçmişten günümüze kadar birçok savunma sanatı varlığını sürdürmüş, halen etkilerini ve varlıklarını sürdürmektedir. Çeşitli savunma sanatlarının kimisi asırlar boyunca var olmuş, kimisi de son yüzyılda gelişim göstermiştir. Son yüzyıllarda gelişim gösteren ve en farklı savunma sanatı olarak Aikidoyu örnek olarak gösterebiliriz.

Aikido, savunma sanatları arasında en yenisi olmasına rağmen en marjinal olma özelliğini de edinmiştir. Aikidonun diğer savunma sanatlarından en büyük farkı, savunma ve korunmayı tam anlamıyla yerine getirmesinden kaynaklıdır. Aikidoda enerjinin farklı anlamları vardır ve bu enerjinin gidişatı üzerine Aikido özgünlüğünü edinir. Diğer savunma sanatları, tehlikeyi savuşturduktan sonra devam etme özelliğini gösterebilir ve bu sanatın aynı zamanda saldırı amaçlı da kullanılabileceğini gösterir. Ancak Aikido, sadece ve sadece tehlikeyi etkisiz hale getirme formuna sahip bir disiplinidir.

Aikidoda denge faktörü çok önemlidir ve bu dengeyi hem fiziksel hem de ruhsal olarak çeşitleyebiliriz. Bu spor, saldırıları savuşturma ve tehlikelerden korunma amaçlı olduğu için bu sporun işlevini yerine getirmesi için öncelikle saldırının gerçekleştiği bir negatif enerji gerekir. Daha sonra Aikido, bu olumsuz enerjiyi kontrol altına alma üzerine yeteneklerini ortaya döker. Aikido'nun ilk teması, saldırganın ya da tehlikenin harekete geçmesi ile başlar. Bu spor ve savunma sanatı, durup dururken yapılan bir anlayışa sahip değildir. Bu yüzden dışarıdan gelebilecek bir saldırı ve tehlike bu hareketler düzenini başlatır.

Aikido sporcuları, savunma halindeyken karşı tarafa zarar verici hiçbir girişimde bulunmaz. Saldırıyı ve tehlikeyi etkisiz hale getirmek için yere yatırmak, fırlatıp yere atmak vb. gibi teknikler kullanılır. Bu spor ve sanat biçimini türdeşlerinden ayıran diğer bir özellik de turnuva ve yarışma anlayışına karşı çıkmasıdır. Böyle bir anlayışa karşı çıkan Aikidoda, herhangi bir zaferden ve bu zafer için doğabilecek bir hırstan söz edilemez. Aikidonun asıl hedefi, hiç kimseye üstünlük kurmayı amaçlamadan doğabilecek tehlikelere karşı önlem almak ve bu doğrultuda sağlıklı ve de huzurlu yaşamaktır.

Aikido, tüm dünya şehirlerinde olduğu gibi İstanbul'da da kaliteli eğitmenler eşliğinde öğretilmektedir. İstanbul eğitim programları ile Aikidonun hayat enerjisini bünyenizde hissedebilir ve felsefi bir spor anlayışına yakından tanık olabilirsiniz.