ALETLİ PİLATES NEDİR? – PİLATES SALONU

blog yazısı ekle !

ALETLİ PİLATES NEDİR? – PİLATES SALONU

Spor modern hayatın vazgeçilmezleri arasına girmeyi uzun bir süre önce başardı. Çünkü modern yaşam ile insanların doğa yürüyüşü yapabilecekleri yerler kalmadı. Aynı şekilde bir çok park ve bahçe çok sayıda inşaat firması tarafından yok edilerek inşaat haline getirilmekte. Bu kadar beton yığının arasında ise insanlar kendilerine kaçacak noktalar aramaktalar. İstanbul gibi yerlerde deniz kenarları spor yapmak için oldukça uygundur. Hatta sabah saatlerinde çimenlerin üzerinde bir çok kişiyi spor yaparken görebilirsiniz.

Peki ya bu şekilde spor yapamayacak olan kişiler ne yapmaktadır? Eğer bulunduğunuz şehirde spor yapabileceğiniz alanlar mevcut değilse başka çareniz olmadan spor salonuna gideceksiniz demektir. Ancak bu düşünce bir süre önce kırılarak pilates adında onlarca insan tarafından yapılan ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesine yarayan bir spor türü Türkiye'de yaygınlaşmaya başladı. Bu spor türünün en büyük özelliği ise dar alanlarda ve oldukça küçük aletler ile yapılmasıydı.

Pilates yapmak için çok büyük aletlere ihtiyacınız olmadığı için spor salonlarına mahkum değilsiniz demektir. Bu yüzden evinizde salonunuzun ortasında dahi bu hareketleri yapabilirsiniz. " Aletli pilates nedir?" sorusuna verilecek cevap şu şekilde olmalıdır.

  • Oldukça ucuz ve basit aletler ile herhangi bir spor salonuna mahkum olmadan yapılabilen sağlıklı, kaliteli ve başarılı bir spor şeklidir.
Aletli pilates 55 – 65 cm çaplarında büyük bir top, 20 cm çapında küçük bir top, pilates bandı, el kaslarınız için kullanılan bir mekanik mengene, duruş bozukluklarını gidermek için kullanılan reformer, cadillac, little barroll, chair gibi aletler ile yapılan pilatestir. Pilates matı ya da diğe bir adı ile pilates minderi aletli pilateste geçen aletlere dahil değildir. Zaten o mat sizin kullanmanız gereken bir malzemedir. Bu aletler ile yapabileceğiniz onlarca değişik pilates hareketi ve bu pilates hareketleri ile çalıştırılacak bir sürü kas grubu bulunmaktadır. Bu şekilde aletler ile ister bacaklarınızı inceltin ve sıkılaştırın, ister bel simidinizi yok edin ister üst karın ve alt karın bölgelerinizi çalıştırın. Pilatesin en büyük özelliği vücudunuzda bulunan her tür kas grubunu çalıştırması ve geliştirmesidir.