BOKS ÖĞRENMEK İÇİN NE YAPMALISINIZ?

blog yazısı ekle !

BOKS ÖĞRENMEK İÇİN NE YAPMALISINIZ?

Birçok spor zaman zaman gündeme çıkmakta ve gündemden inmektedir. Ancak hiçbir spor boks kadar gündemde kalmamıştır. Çünkü boks ilk çıktığı zamandan beri dünyayı kendine kilitleyen bir spor olmuştur. Özellikle 70'li ve 80'li yıllarda yükselmiş ve günümüzde hala etkinliğini korumaktadır. Muhammed Ali, Mayk Tayson, Sinan Şamil Sam gibi dünya şampiyonları öyle zamanlarda ringlerde bulunmuşlardır ki boks müsabakalarının olduğu günler neredeyse tüm dünyada hayat durmaktadır.

Bu spor bu kadar özel ve sevilen bir spor iken dünyada ve hatta ülkemizde de yapılmaması olmazdı. Özellikle İstanbul'da federasyonu bulunan boks sporunun birçok kaliteli yerden eğitimini almak mümkündür.

Boks denildiği zaman birçok kişinin aklına kişinin böbrek bölgesine ve yüzüne alabildiğine yumruk atmak gelse de aslında boks daha sakin ve kaliteli bir spordur. Son yıllarda özellikle eğitimlerine çok fazla önem verilen bu sporlar yanlış öğretilmeye karşı eğitimli hocalar tarafından öğretilmelidir.

Boks diğer birçok spora göre farklı bir spordur. Sadece yumruklar ile yapılan bu sporda ilk önce eller uzun bir bandaj ile sarılarak kişinin ellerinin tahriş olması önlenir. Daha sonra kalın ve yumuşak bir eldiven giydirilerek kişi müsabakaya hazır hale getirilir.

Boks öğrenmek için ne yapmalıyız derseniz ilk etapta herhangi bir spor kuruluşuna başvurmadan önce internetten birçok video ve doküman gözden geçirilmelidir. Çünkü her ne kadar bu spor için sakin desekte diğer sporlara göre tehlikeleri de mevcuttur. Bu tehlikeleri okumak ve izlemek, bu boks eğitiminin alındıktan sonra müsabakaya çıkılıp çıkılmayacağına karar vermek tamamen eğitimi alçak kişiye kalmıştır.

Eğer boks eğitim video ve dokümanlarından sonra kişi eğitimini almaya karar verirse çok fazla araştırarak kaliteli bir yere gitmesi gerekmektedir. Unutmayın her işi her meslekte daha ucuza yapacağını söyleyen kişiler bulunur ancak kaliteleri ve öğretecekleri her zaman daha kötü olacaktır. Bu yüzden iyi spor salonlarının aidatları diğerlerine göre biraz yüksek olsa dahi eğitimi tam olarak almanız sizin yararınıza olacaktır. Boks birçok kişi için bir tutku halini almış ve yaşam tarzları haline getirmişlerdir.