ÇOCUKLAR İÇİN KİCKBOKS

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLAR İÇİN KİCKBOKS

Günümüzde birçok noktada sorun ve sıkıntı yaşamayan kişi neredeyse yok gibidir. Çünkü hayatın her alanında stres bizimle beraber gelmektedir. Bu yüzden birçok anne ve baba çocuklarının üzerine daha da düşmekte ve daha sakin ve korunaklı yerlerde bulunmalarına özen göstermektedir. Bundan 10 yıl önce çocuklar rahatça parklarda ve sokaklarda oynar iken şimdi çevrenin olumsuz etkileri, kötü alışkanlık kazanımının çok küçük yaşlara düşmesi ve çocukların başlarına birşeyler gelmesi korkusu ile ebeveynler çocuklarını oynamaları için dışarı bırakamamaktadır. Her ne kadar anne ve baba gözetiminde dışarı çıkılsa dahi bu süreler haftada 1 gün o da en fazla 2 saat ile sınırlı kalmakta ve çocuklar kendilerini en çok geliştirecek ve sosyalleştirecek aktiviteden mahrum kalmaktadırlar. Örneğin aileler çocuklarını İstanbul sokaklarında oyun oynamaları için gönül rahatlığı ile bırakamamaktalar.


Ancak çocukların enerjilerini atmaları, daha çok sosyalleşip özgüvenlerini toparlayabilecekleri yerlerde bulunmaktadır. Bu yerlerde bir tanesi çocuklar için kickboks kurslarıdır. Kickboks aslında televizyonda ve internette izlediğimiz şiddet içerikli bir spor değildir. Televizyon dünyasının insanların normal şartlarda yapamayacağı şiddeti izlemeleri için tasarlanmış şovlardır. Bu şovların büyük bir kışmında spor değil sadece şiddet ön plandadır. Bu sebeple herkes kickboks sporunu sadece şiddete dayalı bir boks mucadelesi olarak görmektedir. Aslında kickboks diger birçok dövüş sporu olarak görülse de savunma sanatlarından biridir.

Çocukların büyük kentler içerisinde sosyalleşememesini, rahat bir şekilde enerjilerini kullanamamalarını ve küçük yaşlarda bu gibi aktiviteleri sokaklarda ve parklarda yapamamalarının ileride bilgisayar bağımlısı ve özgüveni kırık çocuklar yetişmesine etkisi çok fazladır.

Çocuklar için kickboks bir savunma sanatıdır. Günümüz Türkiyesinde karşılarına çıkabilecek olumsuzlukları engellemeleri için bir fırsattır. Kickboks aynı zamanda küçük yaşlarda ks gelişimini de olumlu yönde etkilemrktedir. Çocuklar hem bu spor ile fiziksel gelişimlerini tamamlarken hem de psikolojik olarak özgüveni yüksek bireyler olmaktalar. Daha sağlıklı bedensel gelişimi tamamalanmış ve kickboks sporunun kavga etmek için değil kendini oluşacak olumsuzluklardan koruması için öğrenildiği bir birey olacaktır. Kickboks son zamanlarda birçok ebeveyn tarafından da tavsiye edilmektedir.