EN ETKİLİ 20 KAS GELİŞTİRME TÜYOSU - EN İYİ SPOR SALONLARI TAVSİYESİ

blog yazısı ekle !

EN ETKİLİ 20 KAS GELİŞTİRME TÜYOSU - EN İYİ SPOR SALONLARI TAVSİYESİ

EN İYİ SPOR SALONLARININ EN ETKİLİ 20 KAS GELİŞTİRME TÜYOSU

Son yıllarda uzmanların da spor yapmanın sağlığa olan faydalarını eskisine kıyasla çok daha fazla vurgulaması toplumumuzda spora ve özellikle de vücut geliştirmeye karşı olan ilgiyi arttırmış durumda. Elbette bununla da sınırlı kalmıyor ve daha kaslı ve estetik bir vücuda sahip olmak isteyen kadınlar ile erkeler bu isteklerini gerçekleştirmek için de spor yapmaya yöneliyorlar. Tabi ki sağlıklı ve doğru şekilde vücut geliştirmenin yolu spor salonlarından geçiyor. Zira kas geliştirme ancak profesyonel eğitmenlerin yol göstericiliğinde yapıldığında istenilen sonuç elde edilebiliyor. En iyi spor salonlarına kas geliştirmek için gittiğinizde profesyonel eğitmenleriniz size hangi kas gruplarını nasıl ve hangi hareketler ile en etkili şekilde geliştirebileceğiniz konusunda yardım edecek olsalar da biz de vücut geliştirme meraklıları için en etkili 20 kas geliştirme tüyosu hakkında bir derleme yapalım ve bu spora gönül verenlerin çok daha güzel bir vücuda sahip olmalarına ufak bir katkı yapalım dedik. İşte en iyi spor salonlarının en etkili 20 kas geliştirme tüyosu.1-Doğru beslenin

Söz konusu kas geliştirme olduğunda spor salonlarında eğitmenlerinizin sizin için hazırladığı programa uymak kadar doğru beslenmeniz de önemli. Zira kas geliştirme için kasların beslenmesi gerekiyor ve bunun için de tabi ki sizin de doğru beslenmeniz gerekiyor. Kaslarınızı beslemek için yemeniz gereken gıdalar şunlar;

Protein (Her protein değil doğru proteinleri tüketmek önemli, kas geliştirirken tüketmeniz gereken doğru protein kaynakları arasında balık, yumurta, hindi eti, derisiz tavuk eti, yağsız dana eti sayılabilir.)

Meyve (Meyve tüketmek de kaslarınızı besleyecek önemli bir etken. Ancak kuru meyveler yerine muz, vişne, kivi, portakal, elma gibi meyvelerin taze halini tüketmeniz gerekiyor)

Süt ve süt ürünleri(Süt ve süt ürünleri de zengin bir protein kaynağı ayrıca yüksek miktarda kalsiyum da içermeleri sebebiyle kasların sağlıklı gelişmesinde etkin şekilde rol oynuyorlar. Tüketebileceğiniz süt ve süt ürünleri arasında yağsız süt ve diğer yağsız süt ürünlerini sayabiliriz)

Yağ (Elbette yağların herkesin beslenmesinde rolü büyük, ancak kas geliştirme de oynadıkları rol çok daha büyük. Vücut geliştirme sporu yaparken zeytinyağı, fıstık yağı ve kanola yağı tüketmelisiniz)

Sebze (Sebze olmayan bir diyet düşünülemez! Evet, spor salonları ile kas geliştirmeyi öğrenirken diyetinizden sebzeyi asla eksik etmemelisiniz. Yiyebileceğiniz sebzeler arasında avokado, brokoli, ıspanak, biber, kabak ve domates sayılabilir. Elbette bunların dışında da hemen her sebzeyi zevkinize göre diyetinize ekleyebilirsiniz. Yalnızca havuç ve mısır kas geliştirenlere önerilmiyor, bunu da eklemeden geçmeyelim)

data/blog/4918/Beslenme.jpg2-Ara vermeyi ihmal etmeyin

Kas geliştirme sporu yaparken ne kadar uzun süre aralıksız çalışılırsa, üst üste durmaksızın ne kadar çok set yapılırsa o kadar iyi sonuç alınacağına ilişkin yaygın bir kanı var, oysaki bu doğru değil. Setler arasında dinlenmeniz çalışmalardan çok daha fazla verim almanızı sağlayacak bir unsur. Bu nedenle başarısızlık ile karşılaşmak istemiyorsanız tekrar yapacağınız zamanlarda hareketler ya da setler arasında mutlaka gereken arayı verin. Bu şekilde hem daha rahat çalışırsınız hem de çalışmalarınızdan daha iyi sonuç alırsınız.

3-Hareketleri ayakta yapmayı tercih edin

Fitness hareketlerinin birçoğunu hem oturarak hem de ayakta yapma imkanı var. Eğer daha etkili şekilde kas geliştirmek istiyorsanız hem oturarak hem de ayakta yapılabilen hareketleri ayakta yapmayı tercih edin. Böylelikle yapacağınız hareketlerden çok daha fazla yarar sağlama şansı yakalayabilirsiniz.

4-Çalışmaya başlamadan önce ısının

Eğer kaslarınızın daha etkili şekilde gelişmesini istiyorsanız spor salonunda çalışmaya başlamadan önce mutlaka ısının. Bu çalışma esnasında zıplamanız, dizlerinizi göğsünüze çekmek gibi hareketler yapmanız çalışmaya başladığınızda kaslarınızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Yani, siz siz olun hareketleri yapmaya başlamadan önce ısınmayı ve vücudunuzu çalışmaya hazırlamayı ihmal etmeyin.

5-Çıplak ayak koşun

Spor salonları kaslarınızı geliştirmek için en doğru adres olsa da bunu desteklemek için özellikle çimenlerde ve kum üzerinde çıplak ayak koşmak da çok işe yarayan bir yöntemdir. Zira çıplak ayak koşmak aşil tendonlarının güçlenmesini ve ayak kaslarının çalışmasını sağlar ki bunlar da spor salonunda çalışırken, hareketleri yaparken daha az zorlanmanız için son derece faydalı olacaktır.

6-Squad hareketini önemseyin!

Kas geliştirme sporu olan fitness denilince akla gelen ilk hareketlerden biri squat ve bu hareketi önemsemek, bu harekette ilerlemek genel olarak kas geliştirmenizi kolaylaştırır. Çünkü squat kas geliştirme sporunun temel hareketlerinden biridir ve bu nedenle squat hareketini ne kadar iyi yaparsanız diğer hareketleri de o kadar iyi yapma şansı yakalarsınız.


7-Yağ yakan hareketlere yönelin

Spor salonları kas geliştirirken aynı zamanda yağ yakmanızı da sağlıyor. Yakılan yağların yerini ise gelişmiş kaslar alıyor. Bu nedenle elbette eğitmeninizin direktiflerine uymak kaydıyla daha çok yağ yakan hareketlere yönelin. Unutmayın vücudunuzdaki yağlar kasların yerini kaplıyor. Kas geliştirme için yağların gitmesi vazgeçilmez. İşte tam da bu nedenle olabildiğince fazla yağ yakmalısınız.

8-Odaklanmayı unutmayın!

Her spor dalında olduğu gibi kas geliştirmede de odaklanmak çok önemli. Hangi hareketi yaparsanız yapın yaptığınız harekete odaklanın. Bu hem hareket esnasında hata yapmanız, hem olası kazaları engeller hem de hareketten maksimum düzeyde fayda görmenizi sağlar. Yani spor salonları ve uzman eğitmenler kadar odaklanmak da önemli kas geliştirme sporu için.

9-Seviyeniz yükseldikçe ağırlıkları arttırın

Kas geliştirme sporu yaparken en sık düşülen hatalardan biri de ağırlıklar yerine antrenman şiddetini arttırmak. Oysaki bu yöntem belki ilk başta işe yarıyor gibi görünse de ilerleyen dönemde verim almak mümkün değil. Bu nedenle sürekli olarak antrenman şiddetini arttırıp verimsiz çalışmalar ile zaman harcamak yerine dengeli şekilde ağırlık miktarını arttırın. Yani zamanla ağırlık miktarını arttırıp tekrara sayısını azaltmak kesinlikle çok daha etkili, dolayısıyla çok daha faydalı bir yöntem.

10-Karın kaslarını ihmal etmeyin

Kas geliştirmek için vücudun her bölgesi için farklı hareketler yapılıyor ve buna karın kasları da dahil. Ancak bazı karın hareketleri karın kaslarının yanı sıra üst bacakları çalıştırıyor. Bu nedenle eğitmeninize danışarak daha çok karın kaslarını çalıştıran hareketler yapın. Bu sayede diğer bölgelerinizdeki kaslarınız gelişirken karnınız geride kalmış olmaz. Yani karın kaslarınızı ihmal etmeyin ve bu sayede kusursuz bir görünüme ulaşmayı garantileyin.

11-Antrenmanlar arasında ara verin

Vücut öyle bir mekanizma ki sürekli aynı egzersizler yapıldığı zaman bu egzersizlere alışıyor ve bu da antrenmanlardan maksimum düzeyde verim almayı zorlaştırıyor. Bu nedenle aynı antrenmanı sürekli, uzun süreli yapmak yerine ara verin. Böylece ara verip tekrar yaptığınızda vücudunuz bu antrenmanlardan çok daha fazla fayda elde edecektir. Ayrıca aynı antrenmanları farklı hızlarda yapmak da yine daha fazla yarar görmenizi sağlar.

12-Şınav çekerken yere yakınlaşın

Spor salonları kas geliştirme programlarında şınav tabi ki vazgeçilmez bir hareket. Şınav konusunda uzmanlaştıkça yere daha fazla yaklaşın. Böylece şınav sayesinde vücudunuzdaki farklı kas gruplarını çalıştırmayı başarabilirsiniz. Şunu da eklemeden geçmeyelim; şınav çekerken yere yaklaşmanın yanı sıra kalçalarınızı ve karın kaslarınızı da sıkmanız gerektiğini unutmayın. Şınav ne kadar düz ve sıkı bir vücutla çekilirse o denli etkili oluyor çünkü.

13-Vücudunuzun güçsüz bölgelerini güçlendirin

Elbette herkesin vücudu aynı değil ve herkesin vücudunun güçsüz bir bölgesi var. Vücudunuzun hangi noktasının güçsüz olduğunu keşfedin ve bu bölgeyi güçlendirmek için özel bir çaba gösterin. Örneğin sırt kaslarınız zayıfsa sırt kaslarınızı çalıştırın, bu sayede sadece zayıf bölgenizi güçlendirmekle kalmayıp zayıf bölgeniz nedeni ile yapamadığınız ya da yaparken zorlandığınız hareketleri de çok daha kolay yapabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın.

14-Birleşik egzersizlerden mutlaka faydalanın

Birleşik egzersizler çok sayıda kas lifini çalıştırdıkları için özellikle kas geliştirmeye yeni başlanılan dönemlerde mutlaka yapılması gereken egzersizler arasında yer alıyor. Birleşik egzersizlerden yararlanarak olabildiğince çok kas lifinizi çalıştırın böylece temelinizi sağlam şekilde atın. Unutmayın, sağlam bir bina ancak sağlam temellerin üzerinde yükselebilir.

15-Bacak antrenmanlarını es geçmeyin

Spor salonlarında kas geliştirmek için yapacağınız hareketler farklı kas gruplarını çalıştırsa da unutmayın ki vücudunuz ayaklarınızın ve bacaklarınızın üzerinde duruyor. Yani vücudunuzun farklı bölgelerindeki kaslarınızı geliştirmek için yapacağınız birçok antrenmanda bacak kaslarınız kuvvetli olmadan başarı sağlama şansınız olamaz. Hatta bacak kaslarınız yeteri kadar güçlü değilse birçok hareketi yapmayı başarmanız dahi mümkün olmayabilir. Tüm bu nedenlerle bacaklarınızı çalıştırmaya mutlaka zaman ayırın.

16-Artistlik hareketler size bir şey kazandırmaz!

Evet, herkes kas geliştirirken spor salonlarında dikkat çekici hareketler sergilemekten hoşlanabilir. Ancak kaslarınızı geliştirmeniz için hareketleri artistik şekilde yapmanız size bir şey kazandırmaz. Kas geliştirmek için hareketleri doğru şekilde, doğru formda kısacası eğitmeninizin gösterdiği ve yapmanızı istediği şekilde yapmalısınız. Artistik hareketler göz boyayabilir ama size en ufak bir faydaları olmaz, bunu asla unutmayın. Her hareketi bu bilinçle ve gösterişten uzak yapın. Şunu bilmelisiniz ki hiçbir artistik hareket doğru yapılan bir kas geliştirme hareketi kadar etkili de olamaz etkileyici de görünemez.

17-Yemek yememek gibi bir hataya asla düşmeyin!

Kas geliştirirken yağ oranımı azaltacağım, kilo vereceğim düşüncesi ile sakın yemek yememezlik yapmayın. Kasların da beslenmeye ihtiyacı vardır ve yemek yemeyerek yani kaslarınızı beslemeyerek gelişmelerini sağlamanız mümkün değildir. Buna akşam yemekleri de dahi. Akşamları yemek yemekten çekinmeyin, ancak öğünleriniz sağlıklı şekilde ayarlayın. İlk maddede belirttiğimiz kas geliştirirken yenmesi gereken besinlerden oluşan dengeli ve sağlıklı öğünler oluşturun ve akşam yemeği de dahil olmak üzere öğün atlamadan yemek yiyin. Kilo almaktan korkmayın, çünkü eğer doğru ve düzenli biçimde beslenirseniz kilo almazsınız. Kilo aldıran yemek değil gereğinden fazla kalorili yiyecekler tüketmektir. Bunu da aklınızdan çıkartmayın.

18-Kas geliştirme istikrar sever

Kaslarınızı geliştirmek için istikrarlı olmanız gerektiğini asla unutmayın. Kaslar istikrar ister. Yani antrenman günlerini asla atlamayın. İstikrarsızlık kaslarınızın size istediğiniz cevabı vermemesi ile sonuçlanabilir. Siz kaslarınıza istikrar ve çalışma verin onlar da sizin istediğiniz gibi gelişsinler. Bugün halim yok deyip ya da farklı bahaneler ile atlayacağınız her antrenman kas geliştirme tutkunuza sekte vuracaktır. Bu nedenle istikrarınızı her şeye rağmen koruyun ve hiçbir bahanenin sizi yolunuzdan çevirmesine müsaade etmeyin.

19-Serbest ağırlıklarla çalışın

Spor salonları kas geliştirme için çok sayıda muhteşem alet ile doludur ve elbette bu aletlerin hepsi belirli kas gruplarını çalıştırmak için son derece etkilidir. Ama sadece makineler ile çalışmak doğru değildir. Makineler ile çalışın ama serbest ağırlıkları da dışlamayın. Kaslarınızı geliştirirken inanın serbest ağırlıklardan da en az makineler kadar çok fayda göreceksiniz. Bu arada her zaman söylediğimiz gibi ister makine ile ister serbest ağırlık ile çalışacak olun eğitmeninizin talimatlarına harfiyen uymaktan bir an bile vazgeçmeyin ve serbest ağırlık çalışmalarından maksimum fayda elde etmek için eğitmeninizin adımlarını izleyin.

20-Su içmeyi unutmayın!

Geldik son ve aslında en önemli maddelerden birine; daima yeterince su için, çünkü susuzluk bir vücuda yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir üstelik yeterince su almamış bir vücudun kaslarının da etkili şekilde gelişmesini beklemek imkansızdır. Antrenmanlara başlamadan önce vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak kadar su içtiğinizden mutlaka emin olun ve susadığınızda da vücudunuzun istediğini yani suyu ona vermeyi asla ihmal etmeyin.

Evet, işte en iyi spor salonlarının en etkili 20 kas geliştirme tüyosu bunlar. Elbette bu keyifli spora başladığınızda yani spor salonları ziyaretleri ile uzman bir eğitmen eşliğinde çalışmaya başladığınızda bunlardan çok daha fazlasını öğreneceksiniz. Zira kas geliştirme sadece bir spor değil yapan kişinin tüm hayatına sirayet eden bir tutku. Her tutku gibi kas geliştirme de emek, sabır ve zaman istiyor. Yani spor salonları size mucize değil gerçek antrenmanlar ile kaslarınızı sağlıklı şekilde geliştirme şansı sunuyor. Bu nedenle acele etmemeniz gerektiğini ve bu sporda kalıcı bir başarı elde etmek için sabrınızı korumanızın çok önemli olduğunu asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Her sporun kuralları farklıdır ancak her sporun ortak bir kuralı vardır; sabır! Hayatınıza kas geliştirme sporu ile sağlık, estetik ve güç katmak için siz de hemen bir spor salonuna giderek işe başlayın ve tüm hayatınızı değiştirecek olan bu harika sporun tadını çıkartın.

Yazımızı bitirirken bunların kas geliştirmek için genel tüyolar olduğunu ve eğitmeninizin önerileri farklıysa onlara uymanızın kesinlikle en doğrusu olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Etkili bir şekilde kas geliştirmek için iyi bir spor salonu ve iyi bir eğitmen vazgeçilmezdir ama bunlardan maksimum fayda sağlayabilmeniz için sizin de çabalamanız ve eğitmeninizin hem direktiflerine hem de başta beslenme olmak üzere her konudaki tavsiyelerine uymanız gerekir.