FİTNESS HANGİ YAŞ ARALIĞINDA YAPILMALIDIR? – SPOR SALONLARI

blog yazısı ekle !

FİTNESS HANGİ YAŞ ARALIĞINDA YAPILMALIDIR? – SPOR SALONLARI

Uzun yıllardır tartışılan konulardan bir tanesi de spora başlama yaşı kaç olmalıdır olmaktadır. Spora başlama yaşı var mıdır diye soracak olursanız eğer evet aslında her sporun bir başlama yaşı vardır. Ancak her sporun farklı bir başlama yaşı vardır. Örneğin vücut geliştirme için başlanacak yaş aralığı 15 – 18 olarak gösterilmektedir. Ancak yoga gibi ya da pilates gibi sporlarda ise başlama yaşı 4 yaşına kadar düşmektedir. Hatta bazı spor merkezlerinde bale de spor olarak gösterilmekte ve bale için başlama yaşı 3 olarak gösterilmektedir.
Fitness için eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız oldukça şanslısınız demektir. İstanbul gibi şehirlerde ister çocuğunuz olsun ister yaşınız ileri olsun gidip fitness için uygun olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak daha küçük şehirlerde profesyonellik anlamında biraz daha eksiklik çeken yerlerde ise bu bilgiyi internetten almak zorunda kalmaktasınız.

Fitness hangi yaş aralığında yapılmalıdır sorusunun çok net bir cevabı olmamakla birlikte başlama yaşı için 14 yaş uygun görülmektedir. Zaten daha küçük yaşlarda oldukça hareketli olan çocuklar için fitness sporuna gerek yoktur. Ancak ilerleyen yaşlar için fitness bile ağır bir spor olabilir. Doktorlar genel bir sağlık kontrolünden sonra ilerleyen yaşlarda fitness yapılmasını tavsiye etmektedirler. Yani herhangi bir spor salonuna gidip orada direk fitness yapmaya başlanmamalıdır. Ancak ortalama bir yaş olarak ilerleyen yaşlarda fitness yapma yaşı en fazla 60 olmalıdır. Zaten artık yıpranan ve yorulan vücut için ortalama yaşlarda yapılan bir fitness programı değil çok daha hafif antrenmanlar verilmelidir.

Fitness özellikle ilerleyen yaşlar için oldukça uygun bir spordur. Çünkü ister ağır olarak yapın isterseniz hafif olarak yaş, vücut ve fiziksel özelliklere göre ayarlanabilen bir spordur. 14 – 60 yaş aralığında rahatla yapılabilecek bir spor olarak fitness gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Sağlıklı bir hayat sürmek isteyen herkesin hayatı boyunca rahatsız olmadan yapabileceği oldukça kolay bir spordur. Bu sebeple hala daha fitness birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve hala daha sağlık vermektedir.