FİTNESS İÇİN UYGUN AYAKKABI – FİTNESS SALONU

blog yazısı ekle !

FİTNESS İÇİN UYGUN AYAKKABI – FİTNESS SALONU

Spor artık hayatımızın olmazsa olmazlarından biri halini aldı. Bir çoğumuz spor ile uğraşmakta, hatta bazılarımız hem spor yapıp hem de bodybuilding ile uğraşmaktadır. Ancak spor için yeterli donanıma ve bilgiye sahip miyiz?

Büyük şehirlerde bazı şeylere ulaşmak çok daha kolay olmaktadır. Özellikle elektronik cihazların her bütçeye göre olanlarına ulaşmak çok daha kolay olmaktadır. Spor yaparken kullanabileceğimiz nabız ölçer, kandaki oksijen miktarını ölçmeye yarayan aletler gibi. Özellikle İstanbul bu elektronik aletlerin üretim noktası gibidir.

Spor için diğer bir önemli konu ise hiç şüphesizdir ki ayakkabılardır. Fitness için uygun ayakkabı nasıl seçilmelidir bu konu oldukça önemli bir konudur. Çünkü sporun büyük bir kısmını ayakta yapmakta olacak ve sürekli ayakkabı kullanmanız gerekecektir. Uygun ayakkabı modeli kişiden kişiye farklılık gösterse dahi belli başlı özellikler ayakkabılarda olmalıdır.

Bu ayakkabıların belli başlı özelliklerinden bir tanesi yumuşak bir tabana sahip olmasıdır. Yumuşak tabanlı ayakkabılar ile spor esnasında karşılamanız gereken darbeler olur ise ayağınıza darbe gelmeden ayakkabılar ile absorbe edilebilir. Aynı zamanda yumuşak tabanlı ayakkabılar yoğun fitness günlerinizde sizleri daha az yorar ve bu şekilde enerjinizin bir kısmını ayakkabı yüzünden kaybetmiş olmazsınız.

Ayakkabılarda bir diğer özellik ise hava sirkülasyonunun rahatla yapılabilmesidir. Bu hava sirkülasyonu ile fitness esnasında ayağınızın terlemesine karşı bir önlem almış olursunuz. Terleyen ayak bakterilere ve bazı deri hastalıklarına yol açar. Aynı zamanda ayak terlemesi ayakkabıda kokuya da neden olmaktadır. Bu sebeple ayakkabı alırken havalandırma özelliğinin olup olmaması önemlidir.

Ayakkabı alırken şeklinden, modelinden ve markasından önce spor için uygunluğunu araştırın. Bu spor için uygun olmayan ancak modelleri ve markaları bilinen ayakkabılar başınıza hiç umulmadık bir anca iş açabilir. Çünkü bu ayakkabılar spora değil estetik görünmeye uygun yapılmıştır. İçten bir miktar topuklu bir spor ayakkabı ile kadınların spor yapmaları kesinlikle tehlikeli bir durumdur. Bu sebeple ayakkabıları alırken modeline markasına göre değil spora uygunluğu, havalandırma özelliği, taban yumuşaklığı ve bileklerinize oturma konusunu dikkate alarak satın almalısınız.