FİTNESS İLE VÜCUT GELİŞTİRMENİN FARKI – FİTNESS SALONU

blog yazısı ekle !

FİTNESS İLE VÜCUT GELİŞTİRMENİN FARKI – FİTNESS SALONU

Birçok kişinin ve kurumun aslında bu konu ile ilgili tartışmaları olmuştur. Fitness aslında bir vücut geliştirme şeklidir diyen yerlerde olmuştur aksini iddia ederek hayır fitness sadece vücudumuzu zinde tutmaya yarayan, temel hareketleri ile vücut geliştirmeden ayrılan bir spordur demişlerdir. Aynı zamanda bir çok kişide vücut geliştirme ile fitness arasındaki farkı şöyle tanımlamıştır."Vücut geliştirme bir spor değildir. Bir çok kişi için hobi kavramından da çıkıp neredeyse bir meslek halini almıştır. Vücut geliştirme işi ile uğraşanlar spor salonlarından yorgun argın enerjileri ve güçleri tükenmiş olarak çıkarken fitness salonları bu durumun tam tersini yapmaktadır. Fitness basit aletler ile çok fazla ağırlık ve ağır şartlarda sporları yaparak değil daha hafif ve basit bir spor yapmayı sağlamaktadır. Fitness ile vücudunuzda bulunan az miktar yağı eritebilir, ödemi atabilirsiniz. Aynı şekilde vücudunuzdan var olan enerji kaybolmaz. Aksine daha sağlıklı bir şekilde daha zinde olarak spor salonundan çıkarsınız." demişlerdir.

Fitness ile vücut geliştirmenin farkı aslında oldukça basit ve açıktır. Vücut geliştirme kasların yoğunluğunu arttırmak ve daha fazla kütle kas endeksine sahip olunmak için yapılan ağır yorucu ve gaddar bir spordur. Gaddar bir spor dememizin sebebi ise eğer vücut geliştirme sporunu bırakırsanız tüm vücudunuz belli bir zaman içinde eriyerek çok daha bozuk ve kötü bir görüntü oluşacaktır. Eğer bir de takviyeler ile kas yapımında oran arttırılır ise vücut geliştirmeyi bırakmak intihar etmek gibi bir durum olmaktadır.

Ancak fitness ile spor yapmanın da avantajları ve dezavantajları vardır. Avantajlarından bahsedecek olursak fitnessı bıraksanız dahi vücudunuzda vücut geliştirme gibi kötü bir görüntü oluşmayacaktır. Fitness sizin için bir meslek ya da sizi çok yoran bir çalışma değil gün içinde ya da gün sonunda sizin için bir hobi ve aynı zamanda yoğun çalışma günlerinde bir kaçış noktasıdır. Aynı zamanda zinde olmanızı da sağlayacak bir spordur. Dezavantajları ise kilo verebilirsiniz ancak yavaş ve uzun vadede olur. Kas yapmak isterseniz ise fitness sizin için uygun bir spor olmayacaktır. İstanbul ve daha bir çok yerde zaten fitness ve vücut geliştirmeyi bir arada görme şansınız yoktur zaten. Bu sebeple fitness ile vücut geliştirme birbirinden çok farklıdır.