FİTNESS ÖNCESİ ISINMA HAREKETLERİ – FİTNESS SALONU

blog yazısı ekle !

FİTNESS ÖNCESİ ISINMA HAREKETLERİ – FİTNESS SALONU

Bir çok kişi artık günümüzde spor salonlarına gitmektedir. Bu spor salonları o kadar çok reklamlarını yapmaktadırlar ki bu spor salonlarına giden bir çok kişi her şey ile spor salonunun ilgileneceğini sanmaktadırlar. Özellikle İstanbul gibi şehirlerde çok sayıda bu tarz spor salonları vardır. Spor salonlarına gittiğiniz zaman aslında spora başlamadan önce yapmanız ve dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır.

Spor yapmaya başlamadan en az bir buçuk saat önce yemek yeme işleminizi bitirmiş olmanız gerekmektedir. Spor esnasında kaybedeceğiniz mineralleri ve vücudun atacağı vitaminleri yerine eklemek için takviye sıvılarınızı yanınızda bulundurmalısınız. Ancak tüm bunlar kadar önemli fakat spor salonlarında bir çok kişinin dikkat etmediği noktalardan biri ısınma hareketleridir.

Fitness öncesi ısınma hareketleri siz fitness sporuna başlamadan önce vücudunuzu ısıtmaya çalışır. Bu ısınma ile spor esnasında vücudunuza gelebilecek zararı minimum düzeylere indirmeye yardımcı olur.

Fitness öncesi ısınma hareketleri ilk önce kollardan başlamalıdır. Sağ kolu havaya kaldırarak tam tur şeklinde öne doğru çevirerek ısınmaya başlamalısınız. Daha sonra sol kol ile aynı hareket yapılmalıdır. Daha sonra tekrar sağ kol kalıdırılarak bu sefer geri doğru döndürme işlemi yapılarak orada bulunan eklemlerin ısınması sağlanmalıdır. Aynı şekilde yine omuz eklemleri için kolları germe hareketi yapılmalıdır.

Kolları dirseklerden ısıtmak için kolları germe yaparak ısıtmak gerekmektedir. Zaten fitness yaparken daha ısınacak olan bu noktalar için temelde soğuk kaslara yük bindirmeme prensibi geçerlidir.

Bacaklar için ise diz eklemlerini yavaş yavaş otur kalk yaparak 10 defa 2 sette ısınma yapılmalıdır. Daha sonra iç ve dış bacak kaslarını açmak için bacaklar sağa ve sola bir miktar açılarak sağa ve sola esneme hareketi yapılmalıdır. Daha sonra bacaklardan biri öne alınarak ileri ve geri esneme yapılarak ön ve arka kaslarda çalıştırılmalıdır. Ayaklar ve ayak bilekleri sallanarak tamamen ısıtılmalıdır.

Ellerinizi belinize koyarak üst bedeninizi bir sağa bir sola çevirerek bel bölgenizi ısıtabilirsiniz. Ancak bu hareket çok seri yapılmamalıdır. Aynı şekilde alt bedeninizi kalça kısmını yarım daire yapacak şekilde önce geride sağ ve sol sonra önde sağ ve sol yapılması ile ısıtabilirsiniz.

Son olarakta boynumuzu bir sağa bir sola yatırarak esneme hareketleri yaparak ısınma işlemini tamamlayabilirsiniz.