FİTNESS VE BESLENME İLE İLGİLİ 3 İPUCU – FİTNESS SALONU

blog yazısı ekle !

FİTNESS VE BESLENME İLE İLGİLİ 3 İPUCU – FİTNESS SALONU

Spor ve sağlıklı yaşam artık birçok kişinin dilinden düşmeyen birer kavram halini aldı. Bu kavramları sözde kullanmak oldukça kolaydır ancak gerçek manada birçok kişi sağlıklı yaşam adına yanlış bilgiler vermektedir. Özellikle spor merkezlerinde olan durum son zamanlarda daha çok duyulur hale geldi. Bu sporun aslında kolay zannedilip bir miktar spor ile ilgilenmiş ve temel bilgisi olan kişilerin spor merkezlerinde eğitim vermeleri yüzünden bu hale gelmektedir. Ancak bu spor merkezlerinde çalışması gereken eğitmenlerin hangi spor branşı ile ilgilendikleri oldukça çok önemlidir. Çünkü her spora ve her kişiye göre özel beslenme listesi verilmesi gerekmektedir ancak eğitmen olmayan kişiler eğitim verme işlemi ile uğraştıkları için beslenme noktasında yanlış tavsiyeler olabilmektedir.

Ancak artık büyükşehirlerde spor salonları eğitmen sertifikası ve uzmanlık branşı olmayan kişiler olmadan eğitim verememekteler. İstanbul'da eğitimci olmadığı halde eğitim veren kişiler yüzünden bir çok spor merkezi kapanmaktadır.

Fitness ve beslenme ile ilgili 3 ipucu olarak size vereceğimiz bilgiler kişilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu 3 ipucunu sizlerde kendi hayatınızda uygulamadan önce profesyonel danışmanınıza giderek sizler için uygun olup olmadıklarını öğrenin.

Fitness ve beslenme ile ilgili 3 ipucu konusunda yapılması gereken ilk şey günlük olarak su ve sıvı tüketiminize dikkat etmenizdir. Günlük olarak doktorlar sizlere minimum 1,5 litre su tüketmenizi tavsiye etseler de aslında gün içerisinde içeceğiniz yeşil çay, melisa ve papatya çayları da sıvı tüketiminize dahil edilmesi gereken sıvılardır.

Besinler konusunda verilen en büyük yanlış tavsiye ise fitness yaparken tek tip beslenme modelinin benimsenmesi konusudur. Asla tek tip beslenme sizin yararınıza olmayacak aksine bir noktayı kuvvetlendirirken diğer bir noktanın çok daha fazla çökmesine izin verecektir. Sadece et ile beslenme ya da sadece sebze ile beslenme sizlere yarar değil zarar sağlayacaktır. Bu sebeple dengeli beslenmek çok önemlidir.

Son olarak yapılması gereken en önemli ipuçlarından bir tanesi de ara öğünlerinizi hiçbir şekilde atlamamanızdır. Beslenme uzmanınız tarafından sizlere verilen ara öğün besinlerini asla atlamayın ve ne eksik ne de fazla tüketin.