FİTNESS YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK 5 NOKTA – FİTNESS SALONU

blog yazısı ekle !

FİTNESS YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK 5 NOKTA – FİTNESS SALONU

Fitness uzun bir zamandır hayatımızda olan kavramlardan bir tanesi. Özellikle son yıllarda biraz diğer sporlar etkinliğini gösterseler de uzun yıllardır fitness yapan kişiler bulunmaktadır. İstanbul gibi büyük şehirlerde her zaman fitness salonları bulunsa dahi küçük yerlerde daha az hatta hiç bulunmamaktadır. Ancak bu fitness salonlarının olması her zaman başarılı işlerin ortaya çıkarıldığı anlamına gelmemektedir.

Fitness aslında üzerinde durulması gereken önemli bir spordur. Herkes bu sporun eğitimini veremez. Ancak günümüzde bir çok fitness merkezi eğitim sertifikası olmadan kişilere fitness eğitimi vermektedir. Bu şekilde olan eğitimlerde ise bazen dikkat edilmediği ve yanlış bilgi verildiği taktirde kişiler kendileri sakatlayabilir. Hatta bu durum kalıcı hasarlara dahi yol açabilmektedir.

Fitness yaparken dikkat edilecek 5 nokta oldukça çok önemlidir. Bu 5 husus aslında oldukça basit ve fitness ile uğraşacak herkesin bilmesi gereken maddelerdir. İlk madde düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırmanızdır. Düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırarak oluşabilecek muhtemel sıkıntılardan kendinizi korumuş olursunuz. Mahallenizde bulunan sağlık ocaklarında dahi hiç uğraşmadan sadece kan vererek ve muayene olarak sağlık sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

İkinci dikkat edilecek nokta ise fitness yapacağınız spor salonunun size fitness eğitimi verebileceğine dair eğitmen sertifikalarının olmasıdır. Bu husus sağlık ve sporun kendisi ile ilgili bir madde olmasa da fitness yapağınız yerin bu özelliklerinin olması oldukça önemlidir.

Üçüncü husus aletli fitness yaparken kullandığınız spor aletlerini gerçekten önceden tanımanız çok önemlidir. Çünkü bu spor aletlerini kullanırken aleti tanımadan yapacağınız bir hareket yüzünden vücudunuzun incinmesini ya da sakatlanmayı istemezsiniz.

Dördüncü husus fitness yaparken yeterli miktarlarda sıvı tüketimine dikkat etmenizdir. Çünkü bir çok spor modelinde olduğu gibi fitness yaparken de yeterince sıvı ve mineraller kaybedersiniz. Bu sıvı ve mineralleri geri vücudunuza eklemek için yeterli miktarda su ve sporcu içeceği olarak adlandırılan mineral eklentili sıvılar almalısınız.

Beşinci olarak ise fitness yaparken kesinlikle profesyonel yardım alın ve profesyonel yardımı aldığınız eğitmenin verdiği antrenman programına kesinlikle uyun.