FİTNESS YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 MADDE – FİTNESS SALONU

blog yazısı ekle !

FİTNESS YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 MADDE – FİTNESS SALONU

Artık birçok kişi sporu hayatının bir parçası olarak görmekte ve severek yapmaktadır. Bir çok spor şekli olmasına rağmen uzun yıllardır özellikle bayanların daha çok tercih ettiği spor fitness olmaktadır. Fitness aslında bir spordan çok yaşam biçimi halini almıştır. Çok uzun yıllardır yapılan bu sporunda bazı dikkat edilmesi gereken noktaları vardır.

Son yıllarda büyük şehirlerde çok daha farklı spor türlerinin türemesi sebebi ile fitness sporuna olan ilgi bir miktar azalmış durumdadır. İstanbul, gibi büyük şehirlerde dans ile sporun karışımı olan türler meydana gelse de fitness hala daha tercih edilen bir spordur.

Fitness yaparken dikkat edilmesi gereken 5 madde dendiği zaman gerek sağlık gerek bedeniniz gerekse spor eğitimi aldığınız yer ile ilgili maddeler aklımıza gelmektedir. İlk maddede hiç şüphesiz ki fitness eğitimi aldığınız kurumun eğitim sertifikalarına sahip olup olmadığı, eğitim stüdyolarının temizliği ve eğitmenlerin yeteri kadar donanımlı olup olmadıklarıdır. Bunların hepsini aslında eğitim kurumunun kalitesi başlığı altında toplayabiliriz.

İkinci maddede fitness eğitimi alacağınız yaş aralığınıza göre bir antrenman programı hazırlanmasıdır. Bu antrenman programı durumu oldukça önemli bir durumdur. Çünkü sizin yaş aralığınıza göre ağır, orta veya hafif tempolarda haftada 4 günden haftada 2 güne kadar azaltılmış spor programı hazırlanacaktır.

Üçüncü madde çalıştığınız spor aletlerini tanımanızdır. Eğer spor aletlerini tanımadan o spor aleti ile çalışmaya başlarsanız oluşabilecek sakatlık ve incinme durumlarına ihtimal vermiş olursunuz. Bu sebeple çalışma programınıza başlamadan programınızda belirtilen spor aletlerini profesyonel eğitmenlerin açıklamaları dahilinde önce tanıyarak kullanın.

Dördüncü madde beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir. Fitness esnasında ve harici tüm zamanlarda düzenli ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak için sağlıklı ve düzenli beslenme olmazsa olmazlardan biridir.

Ve fitness yaparken dikkat edilmesi gereken 5 madde konumuzda son madde ise düzenli uygu ve belirlenmiş uyuma – kalkma saatleridir. Bu saatler sizin zinde kalmanıza, daha sağlıklı ve başarılı olmanıza aynı zamanda yaptığınız fitness eğitimine paralel olarak daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.