FİTNESS YAPMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER – FİTNESS SALONU

blog yazısı ekle !

FİTNESS YAPMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER – FİTNESS SALONU

Fitness özellikle son yıllarda bir miktar eski heyecanını kaybetmiş olsa da hala daha bir çok kişi tarafından tercih edilen bir spordur. Ancak ülkemizde en çok yanlış yapılan noktalardan biri kulaktan dolma bilgiler ile bir şeyleri yapmaktır. Özellikle spor konusunda yapılan bu hatalar ile bir çok kişi geçici ya da kalıcı problemler ile karşılaşmıştır.

Spor sanıldığı kadar hafife alınacak bir konu değildir. Çünkü bir çok kişi kafasına göre gidip spor salonlarına başlamakta ve hiçbir sağlık taramasına gerek duyulmadan direk olarak aktivitenin ortasına kendilerini atmaktadırlar. Bu durumda ilerleyen zamanlarda rahatsızlığa ve kalıcı hasarlara sebebiyet vermektedir. Tabi artık İstanbul gibi yerlerde hizmet veren spor salonları sağlık raporu olmadan kimseyi spor merkezine kayıt yaptırmamaktadır ancak küçük yerlerde bu durum spor merkezleri tarafından göz ardı edilmektedir. Spor yapacak kişi gelsin aylık aidatını ödesin derdindedirler.

Fitness yapmadan önce yapılması gerekenler konusunda bir çok şey vardır. İlk önce fitness nedir ne işe yarar hangi türleri vardır gibi bir çok konuyu kendiniz araştırarak bir fikir sahibi olmalısınız. Kulaktan dolma bilgiler ile spor yapmaya karar vermemelisiniz. Yaşınıza göre fitness gruplarından hangisinde spor yapacağınıza siz değil profesyonel eğitmenler karar versin. Eğer vücut geliştirmek için gidiyorsanız fitness asla bir vücut geliştirme sporu değildir bunu unutmayın. Fitness sağlıklı bir şekilde yaşamanıza yarayan, zinde kalmanıza ve vücudunuzda birikebilecek ödem ve bir miktar fazla kiloyu atmanıza yarayacaktır. Çok ağır bir spor olmaması ile de bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Fitness yapmadan önce yapılması gerekenler listesinin ikinci sırasında siz fitnessa gitmeye karar verdikten sonra doktorunuza başvurarak genel bir sağlık taraması yaptırmanız gerekmektedir. Bu sağlık taramasını ister bir hastanede isterseniz sağlık ocaklarında yaptırın sadece doktorun sizi dinleyerek size iyisiniz demesiyle sağlık raporu almayın. İdrar ve kan sonuçları ile genel bir sağlık muayenesi olun. Onun dışında ise fitness yapmadan önce gerekli ekipmanlarınızı tam anlamıyla edinmeye çalışın. Özellikle ayakkabı konusunda çok dikkat ederek kullanılması önemlidir.