HASTAYKEN VÜCUT ÇALIŞMAK

blog yazısı ekle !

HASTAYKEN VÜCUT ÇALIŞMAK

Vücut geliştirmeye yeni başladınız ve çok iyi bir seviyedesiniz. Her geçen günde biraz daha ileri seviyelerde çalışmalar yapmaktasınız. Tam da istediğiniz gibi bir vücuda ve kaslara ulaştım derken bir anda hasta oldunuz.

Bu durumda yapılacak en iyi şey hasta hasta çalışmalara devam etmek mi, yoksa hastalığınız geçene kadar dinlenmek mi?Bu aşamada öncelikli olarak hastalığınızın ne olduğunu belirlemek oldukça önemlidir. Zaten hasta olduğunuzu hissettiğiniz anda doktorunuza görünerek teşhisin konulması gerekir. Çünkü hastalık kavramı o kadar geniştir ki yüzlerce ağır ve hafif hastalık vardır. Yani hastalığınız grip mi, bronşit mi, soğuk algınlığı mı, ebola mı, kanser türlerinden biri mi, sarılık mı yoksa AİDS mi?

Bütün hastalıkları inceleme ve detaylı olarak anlatma imkânımız yok. Ama muhtemelen soğuk algınlığı ya da grip gibi bir hastalığa yakalanmışsınızdır. Bu ikisi birbirinden farklı hastalıklardır. Çünkü hastalığa sebep olan virüsleri de birbirinden farklıdır.

Soğuk Algınlığında Spor Yapmak

Eğer hastalığınız sadece soğuk algınlığıysa çalışmalarınıza ara vermeden devam etmelisiniz. Çünkü çalışmalara devam etmeniz için 3 önemli sebep vardır.

  • Bu hastalıkta çalışmak çok önemlidir. Çünkü çalışmak hastalığın daha hızlı atlatılmasına yardımcı olur. Vücuttaki yararlı besinlerin, vitaminlerin ve minerallerin hücrelere daha çabuk ulaşmasını sağlar ve bunun yanı sıra vücuttaki toksinlerin daha hızlı atılmasını sağlar. Bunun neticesinde daha hızlı iyileşirsiniz.

  • Hastayken daha güçlü olursunuz. İnanması zor ama yapılan araştırmalara göre özellikle hastalığınızın ilk evrelerinde daha güçlü olursunuz. Çünkü hastalık yapan virüslere karşı vücut antikorlar ve antibadiler oluşturur. Bu sebeple çok daha güçlü ve kuvvetli olursunuz. Hastalık döneminizde daha fazla ağırlık kaldırabilir ve çalışmalarınızı daha da ilerletebilirsiniz.

  • Hasta olduğunuz zaman ben hastayım psikolojisine kapılıp tüm gün yatmak size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi sizi tembelliğe de itecektir. Fakat yoğun bir çalışma temposu olmasa da hastalık döneminizde basit bir çalışma programı ile kendinizi daha iyi ve sorumlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Ama yine de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır;

Hastayken daha güçlü olsanız bile çalışma temponuzu biraz daha düşük tutmalısınız. Sadece güçsüz de düşmemeniz gerekir. Mesela norma zamanlarda 3 set ve 8 tekrar olarak çalışıyorsanız hastalık döneminizde sadece 1 set olarak çalışmalısınız.

Eğer split program uyguluyorsanız birkaç temel hareket seçerek onları uygulamalısınız. Mesela stronglift 5X5 çalışması yapıyorsanız hastalığınızda 3X5 olarak uygulamalısınız.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise failure kadar çalışmamanız gerekir.Gripken Spor Yapmak

Eğer gribe yakalandıysanız ve sizin için gerçekten ağır bir şekilde geçiyorsa, ağrılarınız, yüksek ateşiniz ve bitkinlik gibi belirtileri varsa çalışma yapmamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Grip soğuk algınlığına göre çok daha ağır bir hastalıktır. Bu nedenle grip zaten vücudunuz yoracaktır ayrıca sizde çalışmalar yaparsanız daha güçsüz ve bitkin düşebilirsiniz. Bu da iyileşme sürecini uzatacaktır.

Vücut geliştirme kas yapmayı sağlasa da aslında katabolik yani yıkım olaylarıyla gerçekleşmektedir. Bu nedenle vücut yıkım olaylarından çıkıp yapım olaylarına geçmesi için sağlıklı ve kuvvetli olması gerekmektedir.

Eğer gripseniz zaten hem bitkin ve güçsüzsünüz, hem de yıkım olaylarının hızlı olduğu bir dönemdesiniz demektir. Bu nedenle grip olduğunuz zaman çalışmak yerine dinlenmeniz gerekir.

Hasta olmayı hiç kimse istemez ama hasta olursanız nasıl çalışma yapmanız gerektiğini, nasıl dinlenmeniz gerektiğini ve nasıl bir beslenme programı yapmanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekmektedir. Yoksa iyileşme sürecinizi uzatacağı gibi sakatlanma ihtimalini de ortaya çıkaracaktır.