JEET KUNO DO NASIL BİR SAVUNMA SPORUDUR?

blog yazısı ekle !

JEET KUNO DO NASIL BİR SAVUNMA SPORUDUR?

Dünyadaki en yeni ve en etkili dövüş sporu hangisidir diye sorsak bir çok farklı cevap alacağımızdan şüphemiz yoktur. Belki bir çoğunuz adını dahi duymamışken belki de birçok kişinin çok severek takip ettiği bir spor olan jeet kuno do sporu dünyanın en yeni ve en etkili dövüş sporudur. Oluşturulduğu tarih 1967 olarak bildirilmesine rağmen esas olarak jeet kuno do felsefesini ve sporunu geliştiren kişi önemlidir. Brucu Lee bir çok dövüş ustasının aksine sadece kendisini değil aynı zamanda dünyaya bırakabileceği sporları da geliştirmiştir.Jeet kuno do sporu Türkiye'de çok eskilere dayanmasa da özellikle son birkaç yıldır İstanbul'da yapılmaktadır. Türkiye'de ilgi görmesinin ilk sebebi ünlü usta Brucu Lee tarafından geliştirilen bir spor olmasıdır. Ancak bu sporun felsefesine girildiği zaman birçok kişinin de gördüğü gerçeklik kişiyi ruhen ve bedenen geliştirmesinin yanında basitliği ile de büyülemesi olmuştur.

"Jeet kuno do nasıl bir savunma sporudur?" diye soracak olursanız kişinin kendini karşı ile eş zamanlı olarak saldırmasıyla koruması durumudur. Jeet kuno do sporunun ana felsefesi gereksiz ve büyük tüm hareketlerden arındırılmış oldukça ekonomik, basit, sade ve etkili bir spordur. En iyi savunmanın saldırı olduğu felsefesi ile de bağdaştırılsa da jeet kuno do farklı bir spordur. Karşısında bulunan rakibinin en boş anının saldırı anı olduğunu düşünen Bruce Lee bu sporu geliştirirken bir miktar Wing Chun etkisinde de kalmıştır.

Brucu Lee tarafından geliştirilen bu sporun Bruce Lee tarafından çekilmiş videoları ile Jeet Kuno Do nasıl bir savunma sporudur sorusuna da yanıt bulmuş olacaksınız.

Jeet Konu Do sporunun temel hareketlerini ve tanıtımı ilk etapta başlamak isteyen kişiler için çok önemlidir. Bu konu içinde çekilmiş bu video temel Jeet Kuno Do dövüşünü tanıtmaktadır.Aynı şekilde temel teknik ve hareketler gibi Jeet Kuno Do ile temel egzersizler de oldukça önemlidir. Bu video temel Jeet Kuno Do egzersizlerini anlatmaktadır.Birçok yerde Jeet Kuno Do ile Kung Fu aynı spordur dense de aynı spor olmadığı konusunda ustaları tarafından çekilen video Jeet Kuno Do ile Kung Fu arasındaki farkları göstermektedir.Bu dövüşün geliştiricisi olan "Bruce Lee tarzı Jeet Kuno Do nasıl yapılır?" sorusuna cevap veren bir video.Bruce Lee tarafından yazılan "Tao Of Jeet Kuno Do" kitabının yapılmış bir belgeseli. Uzun bir şekilde tüm teknik detaylar ve vuruşlar en ince ayrıntısına kadar gösterilmiş.En iyi 5 Jeet Kuno Do ustası ve tekniklerini gösteren video ile bu spora başlamak isteyen herkes hangi teknik ile bu spora başlamalı aklında bir fikir oluşacaktır.Jeet Kuno Do sporunda yapılan 21 farklı teknik ve saldırı tekniği.