JİU-JİTSU USTASI OLMAK İÇİN

blog yazısı ekle !

JİU-JİTSU USTASI OLMAK İÇİN

Savunma ve saldırı arasında çok fazla fark vardır. Bazı sporlar sadece savunma için yapılırken bazı sporlar hem savunma hem de saldırı amacı ile yapılmaktadır. Gündelik yaşantınızda sizleri korumasını istediğiniz sporlar gibi aynı zamanda dışarıdan gelecek tehlikeleri de etkisiz hale getirmeniz gerekmektedir. Bazı sporlar ülkemizde oldukça çok revaçta iken bazıları ise gereken ilgi ve alakayı görememektedir. Bu ilgi ve alakanın ülkemizde en yoğun olarak görüldüğü ilimiz İstanbul ilidir. İstanbul her yenilikte olduğu gibi jiu-jitsu sporunda da en etkin şehirlerden biridir.

Jiu-jitsu ülkemizde bir süredir yapılmakta ve ustalarını yetiştirmektedir. Birçok savunma ve saldırı sporunun ana vatanı olan Japonya gibi bu spor da Japonya'dan çıkma bir spor türüdür. Japonca'da yumuşaklık tekniği anlamına gelen bu spor savaş sanatları dalında bulunmaktadır.

Jiu-jitsu ustası olmak için çok çalışmaya, çok kuvvetli bir iradeye ve zihin gücüne ihtiyacınız vardır. Çünkü bir saldırı sporu olan jiu-jitsu sporunda seri hareketler ve bir birini takip eden kombine saldırılar bulunmaktadır. Bu hareketlerin yanında bir de gelen darbelerin vücuda zarar vermemesi için çelik gibi bir bünyeye ihtiyaç vardır. Ancak bu saydığımız bilgilerin tamamı en başta sizde olmasa da bu sporu yapma isteğiniz ile tüm bunları başarabilirsiniz.

Jiu-jitsu belli bir müsabaka alanı üzerinde yapılmaktadır. Uyarı ve dövüş alanının tamamı karşılaşma sahası olarak bilinmektedir. Bu dövüş alanlarının büyük bir kısmı çoğunlukla 10 metrekarelik bir alan olmakla birlikte bazı otoriteler bu karşılaşma alanlarının 6 metre kare olması gerektiğini savunmaktadırlar. Bu savunmalarının sebebi jiu-jitsu ilk Japonya adasında ortaya çıktığı zaman sadece 6 metrekarelik küçük alanlarda yapılmaktaydı.

Jiu-jitsu karşılaşmalarında iki tarafın karşı karşıya geldiği alanlara tatami denmektedir ve bu tatamiler hasırdan örülmüş malzemelerdir. Ancak artık günümüzde büyük dövüşler dışında hasır kullanılmamakta, tamamında kauçuk bir örtü kullanılmaktadır. Bu kauçuk yüzeyler genelde yeşil olsa da jiu-jitsu sporu için hiçbir şey kesin kurallar çerçevesinde değildir. Bu kauçuk örtü yeşil olabileceği gibi herhangi bir renk olması da problem yaşatmaz.