KARATE KUŞAKLARI VE ÖZELLİKLERİ

blog yazısı ekle !

KARATE KUŞAKLARI VE ÖZELLİKLERİ

Çok eski yıllardan beri vazgeçilmeyen savunma sanatlarından biri olan karate hala daha birçok kişi tarafından öğrenilmekte ve yapılmaktadır. Karate sanıldığı gibi bir dövüş sporu değil aksine tam anlamıyla bir savunma sanatıdır. Son yıllarda birçok savunma sanatı türünün batıdan ve doğudan ülkemize gelmesi sebebi ile karate eski görkemli zamanlarını kaybetmiş gibi görünse de her zaman etkin bir spor dalı olarak kalmaktadır. Özellikle İstanbul gibi metropol bir şehirde dahi karate eğitimi veren onlarca yer bulunmaktadır. İster çocuk yaşlarda oldun ister genç osterse de yaşlı her yaşa uygun bir spordur.

Karatenin derecelendirilmesi de dünya çapında bir standarda bağlanmış haldedir. Bu standartlar karate savunma sanatının ilk çıktığı zamandan beri süre gelen ve aynı şekilde değişmeden devam eden bir ritüeldir. Karate kuşakları ve özellikleri bakımından anlam taşımaktadır. Her kuşağın seviyesi ve anlamı vardır. Karatede kuşaklar 7 tanedir. Bunlar beyaz kuşak, sarı kuşak, turuncu kuşak, yeşil kuşak, mavi kuşak, kahverenfi kuşak ve herkesin bildiği siyah kuşaktır.

Beyaz kuşak karate sporuna ilk başlandığı zaman alınan en alt kuşaktır. Beyaz kuşak 8. Kyu olarak adlandırılan derecededir. Bu kuşak ile karate sporunun temeline giriş yapılır. En temel savunma hareketleri öğretilir ve karate felsefesine giriş yapılır.

İkinci kuşak olarak sarı kuşak gelmektedir. Bu sarı kuşak 7. Kyu olarak derecelendirilir ve beyaz kuşakta ögrenilen bilgi ve tekniklerin daha detayına girilerek öğrenilen hareketlerin pratikleri yapılır.

Üçüncü kuşak olarak turuncu kuşak gelmektrdir ve bununda derecelendirilmesi 6. Kyu olarak yapılmaktadır. Bu derecelendirme ile artık amatörlükten profestonel olma yoluna girilmektedir.

Dördüncü kuşak yeşil kuşaktır ve derecesi 5. Kyu'dur. Bu yeşil kuşak ile artık yavaş yavaş eğitimler ağırlaşarak devam eder. Yeşil kuşak ile ilk öğretilen temel teknikler detaylandırılarak daha profesyonelleşilmesi sağlanır. Bu kusak ile artık karate sporu ile uğraşak kişiler amatörlükten tamamen çıkmışlardır.

Beşinci kuşakavi kuşaktır. Mavi kuşak 4. Kyu ile derecelendirilir. Bu kuşakta artık temel eğitimleri verecek kadar bilgi ve tecrübe sahibi olunmaktadır.

Altıncı kuşak kahverengi kuşaktır. Kahverengi kuşağın diğer kuşaklardan farkı 3. 2. ve 1. Kyu derecelendirmesi bu kusakta bulunmaktadır.

Son olarak yedinci kuşak ise siyah kuşaktır. En tecrübeli ve en üst kuşaktır. Bu kuşağın derecelendirmesi Dan olarak yapılır ve siyah kusak ilk alındığında 1. Dan olur. Daha sonra yükselir ve son olarak 10. Dan seviyesi ile biter.