KARIN KASLARI İÇİN EN İYİ HAREKET: CRUNCH MI PLANK MI?

blog yazısı ekle !

KARIN KASLARI İÇİN EN İYİ HAREKET: CRUNCH MI PLANK MI?

Sizde daha çekici bir vücut ve baklava şeklinde ki karın kasları için saatlerinizi ayırıp, mekik hareketleri ve crunch yapanlardan mısınız? O zaman bu yazının tam da size hitap edeceğini düşünüyoruz.

Gövde kasları; karın ve bel kaslarını içerisinde barındırır. Vücudumuzun genel ve gündelik hareketleri yapabilmesini sağlayan kasların büyük bir çoğunluğu burada bulunmaktadır.

Daha gösterişli, çekici ve baklava şeklinde ki kaslara sahip olmak için tam olarak gövde kaslarının çalıştırılması ve geliştirilmesiyle mümkün olur. Bu sebeple birçok insan mekik çeker ve ya crunch çalışır.

Sonuçta herkes fit ve gösterişli bir vücut ister. Kaslı bir karın ise kişinin gerçekten de ne kadar fit olduğu hakkında bilgi verici olmaktadır.

Peki, bu çalışmalardan hangisi tam olarak bizim istediğimiz görünüme bizi kavuşturabilir? Hangi çalışma ne kadar süre ile yapılmalı? Bu çalışmalar her yaş ve herkes için uygun mudur? İşte tüm bu soruların cevabını çalışma hareketlerini tanımlayarak başlamakta fayda vardır.

Crunch

Crunch, karın kasları ve bel kaslar oluşuma katkı sağladığı doğrudur. Ama baklava kaslar için yüzlerce crunch hareketi yapmak gerekir. Bu hareket Rectus Abdominis kaslarını çalıştırarak belinizin bükülmesini sağlıyor. Fakat belinizin bükülmesi demek, bu bölgede bulunan kaslara gereksiz baskı yaptığı anlamına da gelir.

Crunch çalışırken omurganız ''C'' şeklini almaktadır. Omurga oluşumu ve görevi gereği düz durması gerekir. Tamamen omurganızın durumuna ters bir çalışmadır. Ayrıca crunch çalışma sırasında omurlara ve disklere de gereksiz baskı yaparak sağlığınızı riske atmaktadır.

Omurganın düz durması gerekmektedir. Bu sebeple crunch çalışarak sağlığınızı riske atmak pekte mantıklı bir hareket değildir.

Plank

Plank, crunch'ın aksine omurganızın düz durması üzerine ayarlanmış bir çalışmadır. Fakat plank çalışmak kolay görünmesinin aksine oldukça zor bir çalışmadır. Çünkü bu çalışma sırasında tüm eklemlerin açısı ve kasların uzunluğu değişmemektedir. Yani düz durmaktasınız.

Plank çalışmak, temel olarak bel ve karın kaslarını çalıştırdığı gibi diğer bir yandan da omuz, kalçalar ve ön bacak kaslarının da çalıştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Plank başta da belirttiğimiz gibi crunch'ın aksine omurganızın düz durmasını sağlıyor ve bu durumun sürekli olabilmesi için bel ve sırt kaslarıyla da bu hareketi desteklemektedir.

Sonuç olarak; en çok tercih edilen kas çalışma yöntemlerinden ikisini açıkladık. Peki, ama hangisinin ne avantajı var? Hangisinin ne dezavantajı var? Şimdi kısaca bir de bu konuya açıklık getirecek olursak;

Tabi ki Plank!

Plank'ın en çok tercih edilmesinde ki sebepleri kısaca sıralayacak olursak;

  • Crunch çalışırken sadece 6 kas çalışması sağlanırken, plank çalışırken tam 20 kas aynı anda çalıştırabilirsiniz.

  • Plank çalışması sırasında en önemli ayrıntı olan omurganız düz durur ve karın kaslarınız omurganızın bu duruşunu sağlamak amacıyla çalıştırılır.

  • Plank çalışırken hem karın hem de bel kasları çalışırken, crunch çalışmasında sadece karın kaslarınız çalışır ve bel kasları güçsüz kalır. Bu da dengesiz bir görünüme sebep olur. Bu nedenle crunch çalışanların ayrıca bir de bel kaslarını çalıştırmaya yönelik çalışmalar yapması oldukça önemlidir.

  • Crunch bel, omurga, omurlar ve disklere baskı yaptığı için uzun süreli çalışmalarda ciddi hasarlara neden olabilmektedir.

  • Plank çalışmak aynı crunch çalışmak gibi karın kaslarınızın etkili bir şekilde çalışmasını sağlar.

Crunch'tan daha etkili olan plank çalışmak oldukça yararlı ve tam da istediğiniz vücut görüntüsüne kavuşmanızı sağlayabilmektedir. Bu nedenle vücudunuzu riske atarak crunch çalışmak yerine plank çalışmak oldukça mantıklıdır.

İlerleyen zamanlarda ise 90 saniyeyi aşmak yerine tek bacağınızla yapmak sizi daha da güçlendirecektir.

Plank yaparken nelere dikkat edilmeli?

  • Bacaklar, kalça ve omurganızın aynı hizada olması oldukça önemlidir.

  • Omuzlar dirseklerinizin tam üzerinde olacak şekilde konumlandırılmalıdır.

  • Vücut ağırlığı dirseklere ve ayak parmaklarına verilerek çalışılmalıdır. Bu sırada karın kası da kasılmalıdır.

  • Çalışmanızı mümkün olduğunca 90 saniyeyi geçirmemeye özen gösterin.

Baklava görünümünde ki karın kasları için kas çalıştırma egzersizi olarak bütün çalışmaları bir kenara bırakarak planka yönelebilirsiniz. Ayrıca karın kaslarınızın daha ön plana çıkmasını istiyorsanız bu çalışmaların yanı sıra bir de beslenmenize de dikkat etmeniz gerekecektir. Çünkü beslenmeye dikkat edilmesi ilk olarak karın bölgesi yağlanacağı için sahip olduğunuz kaslarınız dışarıdan fark edilemeyecek şekilde kaybolacaktır.

Ama asla unutulmamalıdır ki güçlü karın kasları hem sağlık hem de spor için en önemli faktördür.