KRAV MAGA NEDİR? TEKNİKLERİ NELERDİR?

blog yazısı ekle !

KRAV MAGA NEDİR? TEKNİKLERİ NELERDİR?

Birçok savunma ve saldırı sporu hakkında bilgimiz vardır. Gerek karate olsun, gerek jiu-jitsu olsun birçok spor dalını duymuş ve hatta izlemişliğimiz vardır. Bu sporların anavatanları genelde Çin ve Japonya olmaktadır. Çünkü dövüş sanatları konusunda kendisini en çok geliştiren ve halen daha geliştirmeye çalışan yerler buralarıdır. İstanbul ya da daha birçok yere bakın savunma ve saldırı sanatları eğitimi veren yerlerin çok büyük kısmı Çin ve Japon sporlarını öğretmektedir.

Ancak öyle bir spor vardır ki diğer tüm saldırı ve savunma sporlarından ayrılmış durumdadır. Bu spor Krav Maga'dır. İbranice yakın döviş anlamına gelen bu saldırı ve savunma sporunun temeli İsrail askerleri tarafından atılmıştır. İsrail güvenlik güçleri tarafından belli değişiklikler yapılarak kullanılmaya devam edilmektedir.

"Krav Maga nedir? Teknikleri Nelerdir?" diye soracak olanlar için bu savunma ve saldırı tekniği Türkiye'de tamamen spor amaçlı olarak öğretilmektedir. Self Defense olarak adlandırılan kendini koruma ya da kişisel korunma anlamına gelmektedir. Ancak askeri amaçlı olandan da Türkiye'de öğretilen Krav Maga'dan da bazı teknikler zaman içerisinde çıkarılmak zorunda kalmıştır. Bunların başlıcası düşmanınızı öldürmeye yönelik olan tekniklerdir.

Teknikleri genelde kişisel korunmaya yönelik olmakla birlikte hem savunma hem de saldırı sporudur. Bazı belli başlı teknikleri ile Brazilian Jiu-jitsu'yu andırsa da kendine özgü tarzı ile kişisel korunmada en iyi dallardan biridir.

Krav Maga Türkiye'de birçok başarılı eğitmen tarafından öğretilmekte olup diğer birçok spordan farklıdır. Bu farkı ise düşmanını kendisine olabildiğince yakın tutarak yapılan bir teknik olmasıdır. Krav Maga felsefe bakımından ise düşmanına saygı gösterme konusunda katıdır. Çünkü düşmanınız size saygı göstermemektedir. Bu sebeple Krav Maga teknikleri yanında bir de eline ne gelirse düşman üzerinde kullanma taktiği gelmektedir. Bu taktik Krav Maga eğitimi veren yerlerde gösterilmese dahi bu dövüşün içerisinde ve felsefesinde vardır. Tek amacı düşmanı alt etmek olan bu sporda Krav Maga felsefesi olarak öğretilen en büyük düşünce amaca odaklanmak olacaktır.