KÜÇÜK ALANLARIN SPORU PİLATES – PİLATES SALONU

blog yazısı ekle !

KÜÇÜK ALANLARIN SPORU PİLATES – PİLATES SALONU

Günümüzde herkes yoğun iş temposundan kurtulacakları birer hobi ve aktivite ile uğraşmaktalar. Bu hobiler ve aktiviteler arasında birçok şey bulunmaktadır. Ancak boş zamanlarını oldukça değerli geçirmek isteyen kişiler ise kendilerini sanat kurslarına ve spora vermektedir. Sanat kursları birçok kişi için sadece kafa dağıtacakları bir aktivite olarak kalmaktadır. Sanat kursları belli bir çalışma ve zaman istemekle birlikte eğitimler dışında da çalışma gerektirmektedir. Ancak spor bu şekilde değildir. Aynı zamanda sağlıklı bir yaşama açılan kapıdır spor.

Spor denildiği zaman ise bir çok kişinin aklına spor merkezleri ve büyük aletler ile çalışma gelmektedir. Ancak sporlar arasında pilates her yerde ve her şartta yapılabilecek bir spordur. Pilates Türkiye'ye ilk geldiğinde İstanbul tanıtımları ve nasıl bir spor olduğu konusunda bilgi verilirken her yerde ve her koşulda yapılabilen bir spor olduğu konusu üzerinde çok durulmuştur.

Küçük alanların sporu pilates ne kadar dar bir alanınız olsa dahi yapabileceğiniz bir spordur. Evlerinde sadece küçücük bir halının üzeri dahi müsait olsa pilates sporu ilgilenenler tarafından rahatlık ile yapılabilmektedir.

Pilates bir çok spora oranla çok daha az yorgunluk oluşturması sebebi ile bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Aynı şekilde çok pahalı olmayan pilates setleri ile diğer sporlarda gerekli olan ve oldukça çok yer kaplayan hiçbir malzemeye ihtiyaç olmayışı pilatesin tercih sebeplerinden bir tanesidir. Aynı zamanda pilatesin bir diğer özelliği de diğer sporlardan haricen pilates yapan kişinin psikolojisini rahatlatması ve stresini azaltması ile de öne çıkmaktadır.

Küçük alanların sporu pilates denildiğinde hiçte yanlış bir tabirde bulunulmuş olmamaktadır. Çünkü pilates yaparken kullanılan neredeyse 1,5 metrekarelik bir mat üzerinde sporunu kişiler tamamlayabilmektedirler. Pilates esnasında kullanılan aletleri ise set halinde oldukça cüzi bir miktara alabilmektesiniz. Bu pilates setlerinde mat ya da pilates minderi de denen spor yaparken altınıza serdiğiniz bir malzeme ile 55 – 65 cm çapında büyük top ve 20 cm çapında küçük bir top bulunmaktadır. Onun dışında seçeceğiniz sette bulunan diğer malzemeleri sizin yapacağınız pilates belirleyecektir.