PERSONAL TRAİNER

blog yazısı ekle !

PERSONAL TRAİNER

Yazar Bilgileri Serkan KISA
Hepimizin yaradılış gereği iskelet ve kas sistemimizi hareket ettirme zorunluluğumuz vardır. Bu zorunluluk her ne kadar yoğun ve iş tempomuz içerisinde ilk üç sırada yer almasa da, hareketsizliğin sebep olduğu fiziki durum, arıza sinyalleri vermeye başladığı andan itibaren, her an listenin başına oturabilir ve o an hayatımızda ki en önemli şey konumuna gelebilir. Neden mi bahsediyorum? Vücudumuz egzersiz yapma (hareket etme) istemine ve onca sinyale karşılık vermediğimiz durumda karşılaşabileceğimiz yüzlerce sağlık probleminden sadece nörolojik ve ortopedik olanlardan bahsediyorum. Cervical, Torical veya Lomber Vertebral (boyun, sırt ve bel omurları) seviyelerinde görülebilecek fıtık veya fıtık evreleri. veya ''Patellar eklemde (diz eklemi) yine sinyaller verdikten sonra oluşabilecek bir menisküs yırtığı'' Bunlar tabi ki kulağa hoş gelmeyen hiç birimizin kendisine yakıştırmak istemeyeceği türden yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyerek sonu ameliyat masasına kadar uzayabilen rahatsızlıklardır.
Diyelim ki bunların hepsinin farkında ve bilincindesiniz. Fakat kendinizi bu sağlık problemlerinden koruyabilmek için ne tür egzersizler yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte bizler bunun için varız.

Personal Training, profesyonel eğitmen tarafından kişiye özel egzersiz programları hazırlanarak, antrenman süresince eğitmen ile bire bir uygulanmasıdır. Personal trainer (Kişisel Antrenör), kişilerin farklı ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için egzersiz planı hazırlarken standart programlardan farklı olarak; sporcunun sağlık durumu, fizyolojik durumu, spor geçmişi, yaşam tarzı, alışkanlıkları ve psikolojik durumu (sinirli, mutsuz, çabuk sıkılan vb…) dikkate alınarak, ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda egzersiz programı hazırlar. Çalışmaların tüm detayları müşteriye (client) özeldir. Periyodik ölçümler, nabız ve tansiyon kontrolü ilave testler yaparak gelişim takip edilir. Hedeflenen sonuca ulaşmanın anahtarı, kişilerin antrenman programlarına düzenli, disiplinli ve ayrıntılara dikkat ederek uygulamalarına bağlıdır. Personal Trainer (Kişisel Antrenör) bütün bunların aksamadan yapılması sağlayan ve kişilerin beklentileri doğrultusunda hedeflenen sonuca ulaşmaları için yardımcı olan kişidir.