PİLATES İLE HAMİLELİK SÜRECİNİ DAHA HUZURLU YAŞAYIN

blog yazısı ekle !

PİLATES İLE HAMİLELİK SÜRECİNİ DAHA HUZURLU YAŞAYIN

Hamileyken egzersiz yapmak aklınıza daha önce geldi mi? Hamileliğin çeşitli sıkıntılarını egzersiz yaparak azaltabilir ve daha rahat bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz. Peki, ama nasıl? Pilates, her yaştan insana faydalı egzersiz programı sunduğu gibi hamile bayanlar için de harika çözümle sunuyor. Pilatesin sakinleştirici gücü ve huzur verici özelliği ile hamile bayanlar, hamilelik sürecinin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlayabilir.

Hamilelik süreci, çiftlerin özellikle bayanların en hassas olduğu zamanlardır ve bu süreci her bayanın en iyi şekilde geçirmesi hem hakkı, hem de sağlık ve huzur açısından gerekli. Hamilelik sürecinde bayanların vücutsal görünümlerindeki değişimleri tespit etmek çok da fazla zor olmasa gerek. Hamileliği zor hale getiren, hamileliğin daha sancılı olmasına yol açan, bu süreçteki değişimler. Çeşitli ağrılar, eklem bölgelerindeki ödem, yaralanma vb. istenmeyen durumlar, hamilelik sürecinin belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, Pilates egzersizleri bu istenmeyen belirtileri minimuma indirmede son derece faydalı. Düzenli biçimde bir süre pilates yaparak hamile bayanlar, hem hamilelik sürecini daha rahat ve ağrısız bir şekilde geçirebilir, hem de hamilelik sonrası doğabilecek olumsuzlardan kolaylıkla kaçınabilir.

Hamilelikte yapılan pilates, öncelikle vücut bütünlüğünün sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlar. Duruş bozukluklarının ve beraberinde açığa çıkan sancı ve de ağrıların önlenmesinde en etkili egzersiz biçimi pilatestir. Hamilelik, bedenin ağırlaşmasına neden olur ve bu da vücudun ağırlık merkezini değiştirerek farklı ve daha zayıf bölgelere güç bindirir. Bu zayıf kasları kuvvetlendirmek, iyi bir hamilelik sürecinin temelidir. Bu zayıf kaslar daha çok bacak ve diz civarındadır ve bu kasları güçlendirmek için en iyi yöntem Pilatestir. Bu zayıflayan kasların güçlendirilmesine ek olarak Pilates sağlam bir omurga ve güçlü karın kasları da oluşturarak hamileliğin daha iyi bir şekilde seyir etmesini sağlar.

Hamilelikte Pilates yapmadan önce mutlaka hekim kontrolünden geçmeniz gerektiğini unutmayın. Kas, vücut yapınız ve hamilelik sürecinizin özelliklerini hekim kontrolünden öğrenmek, sağlıklı bir süreç için gerekli ve önemlidir. İstanbul Pilates kursları, hamilelere özel Pilates programlarında kaliteli bir eğitmen kadrosu ile egzersiz için uygun olan tüm bayanlara yardımcı oluyor.