PİLATES MALZEMELERİ İLE SAĞLIK VE MUTLULUĞU YAKALAYIN

blog yazısı ekle !

PİLATES MALZEMELERİ İLE SAĞLIK VE MUTLULUĞU YAKALAYIN

Pilates, kendi özel etkilerini ve eşsiz faydalarını gösterebilmek için çeşitli malzemelere ihtiyaç duyar. Bu malzemeler, kişinin bilişsel ve fiziksel özellikleri arasındaki bağlantıyı sağlamasında etkili olur. Pilates, tüm olumlu etkilerini her yaştan insana sunabilir ve yaştan bağımsız olarak hamile bayanlar da Pilates egzersizlerinden yararlanabilir. Ancak tüm bunlar için standart malzemelerin önemi büyüktür.

Pilates deyince akıllara gelen ve akıllarda yer edinmiş ilk malzeme, Pilates topudur. Pilates topunun, sadece görsel olarak bir çeşitliliği yoktur; Pilates topu, çeşitli bağlantıları sağlamak için kullanılan en önemli malzemelerdendir. Bu bağlantılar, bilinç ve uyum arasında muazzam bir denge sağlar ve bunların açığa çıkmasını kolaylaştıran en önemli etkenlerin başında Pilates topu gelir. Pilates topunun diğer bir özelliği, sadece bu egzersizlere özgü olmamasıdır. Bu malzemeyi çeşitli spor ve meditasyon etkinlikleri için kullanmak mümkündür. Ayrıca bu topun beli inceltme özelliği,diğer faydaların bir adım daha önündedir.

Pilates için diğer bir önemli malzeme, minder olarak da telaffuz edebileceğimiz mat olarak karşımıza çıkar. Bu egzersizleri yapabilmek için zemin ile bağlantı kurmak ve zemine uzanmak gerekir. Bu yüzden iyi bir minder veya mat, en az pilates topu kadar gereklidir. Mat malzemesinin en önemli özelliği, kişinin yer ile bağlantısını rahat ve sıkı bir şekilde korumasıdır. Bu malzeme kaygan olmamalı ve ilk konumdaki yerini her zaman korumalıdır. Orta seviye bir sertlikte olması gereken bu malzemeler, kişinin sırtını ya da farklı vücutsal bölgelerini rahatsız etmemelidir.

Bu egzersiz anlayışının bütünleyici malzemesi ise çemberdir. Pilates çemberi için önerilen kesinlikle ucuza kaçmamaktır. Kasları çalıştırmada etkili olan bu malzemenin kaliteli olması, sağlık ve egzersizlerden alınan maksimum fayda bakımından önemli bir kriterdir. Kişiler, bu malzemeyi kendi kas gücünün esnekliğine göre seçebilir. Mutlaka denenerek edinilmesi önerilir. Diğer bir malzeme ise hem yatar pozisyonda hem de farklı duruş şekillerinde kullanılan band malzemesidir. Pilates bandı da farklı sertliklerde ve farklı gerginlik seviyelerinde kullanılmaktadır.

Bu malzemeleri temin ederek evde de egzersiz yapılabilir. Ancak bu anlayış, daha profesyoneller için önerilmektedir. Başlangıç için Pilates kursları, kişinin sağlığı için önem kazanmakta ve daha bilinçli egzersizler yapmasını sağlamaktadır. İstanbul Pilates kurslarını tercih ederek hem başlangıç hem de ileri seviye programlar için kaliteli bir eğitim almakmümkündür.