PİLATESE BAŞLAMADAN ÖNCE BUNLARI BİLMENİZDE FAYDA VAR

blog yazısı ekle !

PİLATESE BAŞLAMADAN ÖNCE BUNLARI BİLMENİZDE FAYDA VAR

Pilates, sağlık açısından son derece faydalı hareketler bütünüdür. Ancak, bu hareket ve egzersizler bütününden maksimum fayda sağlamak istiyorsanız, doğru bir pilates ortamının oluşması gerekir. Doğru bir pilates ortamının oluşması için kişinin bireysel özellikleri, pilatesin yapıldığı mekan, eğitmenler vb. gibi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Pilates, kapalı alanda yapılan bir fitness programı olduğu için pilates stüdyosu önemli bir kriter teşkil eder. Pilates stüdyosunun bol oksijen ve temiz hava barındırması, pilatesçiler için son derece önemlidir. Oksijeni bol bir pilates stüdyosu için de derse kaç kişinin katıldığı, stüdyonun boyutu ve stüdyonun bulunduğu dış çevredeki havanın kirli olmaması gibi detaylara dikkat etmek, verimli bir pilates için gereklidir.

Pilatesi, kişi yalnız başına öğrenirken sıkıntılar yaşayabilir. İyi bir Pilates için başlangıçta mutlaka bir eğitmene ihtiyaç olmaktadır. Eğitmenin niteliği, kişinin pilates yönteminin ve programlarının nasıl olacağını belirler. Beraberinde kişinin pilates deneyimi de eğitmenin niteliğine göre şekil alır. Pilates egzersizleri sırasında eğitmenin, pilates öğrencilerine müdahale edip etmediği dikkat edilmesi gereken diğer bir özelliktir. Eğitmenin öğrencileri, kendi halinde bırakmaması, öğrencileri başta sıkıyor gibi gözükse de bu özellik aslında iyi ve doğru bir pilates için gerekli bir eğitmen karakteridir.

Herkesin vücut şekli farklıdır ve pilates egzersizlerinde vücut özelliklerinin üzerinde dikkatle durulması gerekir. Vücut özelliklerinizi dikkate alan Pilates kurslarını tercih etmeniz, hem sağlık hem de iyi bir görünüm için temel etkenlerdendir. Pilates kursu seçerken, kişiye özel analizler yapan kurslara yönelmek, fayda sağlayan kriterlerden olarak dikkat çekmektedir.

Eğer kişi mat (pilates minderi) hareketlerinden sonra aletli pilatesi tercih edecekse, mat üzerinde hazırlanarak aletli egzersiz hareketlerine geçmelidir. Çünkü aletli pilates öncesi kasların nasıl kullanılması gerektiği önemli bir hazırlık sürecidir.

Son olarak pilates hakkında araştırmak ve okumak, pilatese başlamadan önce farkındalığınızı arttırır ve bu da pilates ile neyi amaçladığınızı ve hangi yöntemleri kullanarak hedefe ulaşacağınız konusunda size yardımcı olur. İstanbul pilates kursları ile kaliteli ve sağlıklı pilates deneyimlerine adım atabilir ve bu eşsiz fitness hareketleri ile sağlıklı bir estetiksel görünüme kolayca ulaşabilirsiniz.