PİLATESİN 5 FAYDASI – PİLATES SALONLARI

blog yazısı ekle !

PİLATESİN 5 FAYDASI – PİLATES SALONLARI

Bundan yaklaşık 12 yıl öncesine kadar pilatesin adı dahi Türkiye sınırları içerisinde pek bilinmemekteydi. Ancak şimdi herkes pilatesin ne demek olduğunu bilmekte ve hatta bir çok kişi pilates ile bire bir uğraşmaktadır. Pilates Türkiye'ye ilk geldiği yıllarda sadece İstanbul'da varlığını sürdürmüş ve uzun bir süre bu bölgelerde dahi gelişememiştir. Ancak pilatesin kendine has faydaları kişiler tarafından gözlemlendikçe viral bir şekilde kulaktan kulağa yayılarak pilates bu gün sahip olduğu şan ve şöhrete kavuşmuştur.


Şimdi soracağınız ilk soru "Pilates bu şan ve şöhreti kadar faydalı mı?" olacaktır. İşte bu şan ve şöhretin en büyük güzelliği de tamamen hak ederek bu şöhrete kavuşmasıdır. Pilates birkaç kişinin fayda gördüğü, bu şekilde abarttığı ve diğer insanlara abartılarak satılmış bir yalan değil aksine tamamen gerçek faydalara sahip bir spordur.

Pilatesin 5 faydası olarak sıralayacağımız faydalar arasında birinci sırada kas ve eklem ağrısı yapmadan spor yapmanın tadını almanız olacaktır. Pilates sonrası kas ve eklem ağrısı yaşamazsınız aksine daha rahatlamış daha güzel bir yaşamın kapılarını kendinize açmış olursunuz. Aynı zamanda pilates ile diğer sporlar arasında da olan en büyük farklardan biri budur.

İkinci sırada pilatesin kattığı diğer bir fayda olan spor merkezlerine bağımlı kalmama gerçeği vardır. İster evde olun ister seyahatte isterseniz de bir yerde misafirlikte istediğiniz her an temel pilates hareketleri ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Üçüncü sırada pilatesin kanıtlanmış psikolojik faydası vardır. Psikolojik olarak rahatlamınızı sağlayacak olan pilates ile depresyon ve anksiyete bozukluklarından kurtulacaksınız. Psikolojik rahatlama birçok denek üzerinde denenerek kanıtlanmış oldukça önemli bir noktadır. Çalışmalar pilatesin fiziksel olduğu kadar psikolojik olarakta rahatlattığını göstermektedir.

Dördüncü sırada ise pilatesin kilo verme ile aynı anda sıkılaşma faydası vardır. Yani diğer spor dallarında olduğu gibi önce kilo verip daha sonra sıkılaşma programına girmemektesiniz. Kilo verme ve sıkılaşma işlemlerini aynı anda yapmakta ve bu şekilde kilo verirken aynı zamanda da sıkılaşmaktasınız.

Beşinci faydası ise pilates ile daha sağlıklı bir dolaşım sistemine sahip olmanızdır. Çünkü yaptığınız her hareket özellikle belirlenmiş ve tüm sıkıntılardan sizi arındıracak şekilde hazırlanmıştır. Dolaşım sistemi ise vücudumuzda en önemli sistemlerden biridir.