PİLATESİN 6 PRENSİBİ - PİLATES SALONLARI

blog yazısı ekle !

PİLATESİN 6 PRENSİBİ - PİLATES SALONLARI

Hayatımızın büyük bir kısmı monoton yaşama ayak uydurmaya çalışmak ile geçmektedir. Ancak bu monoton yaşamın dışında da bir dünya ve hayat olduğunu zaman zaman unutmaktayız. Son zamanlarda ise bu durumun daha da farkına varan kişiler kendilerini spora ya da daha farklı aktivitelere vermektedirler. Birçok kişide kendisini pilatese vermekte ancak problem yaşamaktadırlar. İşte bu noktada bazı noktalar devreye girmektedir.


Pilates Türkiye'ye ilk geldiğinde sadece İstanbul ve belli başlı semtlerinde öğretilmekteydi. Ancak zamanla daha çok yaygınlaştı. Zaten bu yaygınlaşma pilatesin prensiplerini hiçe saymaya neden oldu. Pilates ilk öğretilmeye ve yapılmaya başlandığında pilatesin bir spordan ziyade daha çok bir yaşam şekli olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Pilatesin 6 prensibi dendiği zaman bu prensipler pilates yapacak kişiler tarafından uyulması gereken noktalardır. Bazıları şart değildir ancak ilk etapta yapılması yararınıza olacak maddelerdir.

Pilatesin 6 prensibi dendiğinde ilk etapta kendinize iyi bir eğitmen bulmanız gelmektedir. Bu iyi eğitmen konusunda birçok görüş olmasına rağmen pilates konusunda söz sahibi olan kişilerin görüşü ilk etapta iyi bir eğitmenin olması iyi olacaktır.

İkinci prensip ise sabırlı olmaktır. Uzun yıllardır pilates yapan kişilerin görünümüne ve gücüne hemen birkaç derste ulaşmanızın imkanı yoktur. Bu sebeple çok daha iyi olacağınız günler gelecektir ancak sabırlı olmak prensiplerden biridir.

Üçüncü prensip hiç şüphesizdir ki kendi sınırlarınızı ve vücudunuzu zorlamamanız konusundadır. Pilatesin en büyük özelliği spor sonrası sabahlarda kas ağrıları ile uyanmazsınız. Eğer kas ağrıları var ise bir şeyler ters gidiyor demektir. Bu durumda vücudunuzu ve sınırlarınızı zorladığınız anlamına gelir. Bu sebeple vücudunuzu fazla zorlamamak diğer bir prensiptir.

Dördüncü prensip ise duruşunuza sadece pilates yaparken değil hayatınızın her anında dikkat edin. Bu şekilde duruşunuzu hayatınıza da taşıyarak daha sağlıklı olacaksınız.

Beşinci prensip ise ilk etapta spor merkezlerinde başladığınız pilates için evinizde de küçük bir köşe ayarlamanızdır. Bu şekilde belli bir süre sonra sizde spor merkezinden öğreneceklerinizden sonra kendi hayatınızda pilatese devam edebilirsiniz.

Pilatesin 6 prensibi için 6.prensip ise beslenmenize son derece dikkat edin ve sağlıksız herşeyden hayatınızda kaçının.