PİLATESİN MUTLU EDECEK ÖZELLİKLERİ

blog yazısı ekle !

PİLATESİN MUTLU EDECEK ÖZELLİKLERİ

Pilates, çeşitli egzersiz hareketlerini ve bu hareketlerin sahip olduğu eşsiz faydaları içinde barındıran hareketler bütünüdür. Pilatesin temel amacı, vücudu geliştirmek ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmak olsa da bireye ruhsal anlamda da çeşitli faydalar sağlamaktadır. Pilatesin insanlar üzerindeki çeşitli faydalarını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

Pilates, vücudunuzun harika bir kas kütlesine ev sahipliği yapmasına neden olur. Eğer amacınız, vücudunuzdaki yağları en iyi şekilde ve en kısa sürede eritmek ve bu yağları kasa dönüştürmek ise, Pilates bu konuda işinize yarayabilecek en iyi yöntemdir. Pilates, bu özelliği ile birçok dans ve sporcunun tercih ettiği egzersiz hareketlerinden olmaktadır.

Pilates, kaslarınızı çalıştırırken kusursuz bir denge ile işlevini yerine getirir. Vücudunuzdaki güçsüz bölgelerin çalışmasını en iyi şekilde sağlayan yöntemlerden biri pilates hareketleridir. Pilates dışında tercih edilen metotlar, Pilatesin sağladığı faydayı tam anlamıyla yerine getiremeyebilir, çünkü diğer metotlar genellikle güçlü olan kasların daha da güçlü olması konusunda işe yarar.

Pilates, günlük veya haftalık stres ile başa çıkma konusunda etkin çözümler sunar. Bu hareket sistemini, sportif bir terapi gibi düşünebilirsiniz. Piliatesin depresyonu önlemede, gerginliği ve stresi azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Pilates, bu yönü ile zihinsel ve ruhsal faaliyetlerin daha sağlıklı çalışmasında ve bireylerin huzura kavuşmasında son derece faydalı bir rol oynar.

Pilates, vücudunuzun darbe ve yaralanmalara karşı bağışıklık sistemini güçlendiren özelliklere sahiptir. Vücudu her anlamda güçlendiren Pilates, vücudun darbelere karşı güçlenmesini sağlar ve yaralanmamasını nede olur.

Pilates, her yaştan insanın tercih edebileceği bir egzersiz sistemidir. Sadece yetişkinler değil, yaşlı ve çocuklar da Pilatesten fazlasıyla yararlanabilir. Çocukların temel hareketleri öğrenmesine faydalı olacağı gibi yaşlı insanların da kronik hastalıklarına (eklem ağrıları vb.) iyi gelmektedir.

Pilates genel olarak vücudun sağlıklı ve sağlam gözükmesini ve kişinin kendisi ile barışık olmasını sağlar. Bu yönü ile Pilates, insana güven veren ve moral yükseltici egzersiz hareketleridir. Ülkemizde İstanbul gibi büyük şehirlerde hizmet veren çeşitli Pilates kursları, üyelerinin kendilerini tanımalarına fırsat vererek hem ruhsal hem de fiziksel açıdan sağlıklı bireyler yetişmesine yardımcı olmaktadır.