PİLATESİN TEMEL PRENSİPLERİ

blog yazısı ekle !

PİLATESİN TEMEL PRENSİPLERİ

Romana Kryzanowska iki öğrencisi olan Philip Friedman ve Gail Eisen, 1980 yılında, içerisinde "Pilates İlkeleri"nin özetlendiği ilk modern pilates kitabını yayınladı. Bu ilkeler birçok toplum tarafından kabul edilmiş ve uyarlanmıştır. Kitapta bahsedilen altı ilke konsantrasyon, akış, kontrol, merkez, hassasiyet ve nefes alıp verme idi.

Konsantrasyon

Pilates yoğun bir biçimde odaklanmayı talep eder. Kusursuz hareketler için tüm vücut üzerinde her zaman ne yaptığınızı bilerek konsantre olmak zorunludur. Bu kolay değildir ama pilatesi bu şekilde yapmak egzersizin kendisini yapmaktan çok daha önemlidir.
Kontrol

Kontoroloji Joseph Pilates'in metodu için öncelikli kavramdı ve kasların kontrolü fikrine dayanmaktaydı. Pilates egzersizlerinde hiçbir şey gelişigüzel değildir. Her hareketi kontrol etmek için her an hazır olmak gerekir ve konsantrasyon bunun için gereklidir. Bütün egzersizler kontrol sağlanarak yapılmalıdır. Bütün egzersizler yer çekimine karşı yapılmalıdır. Pilates metodu vücudunuzun kontrolünü elinize almanızı öğretir ve bunu yaparken merhametli değildir.

Merkezleme


Pratik yapan kişinin vücudunu kontrol etmesi için bir başlangıç noktası olması gerekir: merkez. Merkez pilates metodunun odak noktasıdır. Birçok pilates hocası vücudun merkez kaslarından bahseder. Güç merkezini kapsayan kaslar arasında karın, alt ve üst sırt, kalça, iç uyluk vardır. Bütün pilates hareketleri güç merkezinden başlamalıdır ve uzuvlardan dışarıya akmalıdır. Bu pilatesin odak noktasıdır. Bu vücudun geri kalanını güçlendirme için gereklidir. Eğer egzersizde tutarlı olursanız bu yıllarca etkili olacaktır.

Akış veya Hareketin Verimliliği

Pilates harekette uygun geçiş kullanımı sayesinde akışı yaratarak hareketi zarif bir biçimde yeterli hale getirmeyi hedefliyor. Öncelikle hassasiyet elde edildikten sonra egzersizler güç ve dayanıklılığı meydana getirmek için gerekli olan birbirleri arasındaki akışı inşa etmeyi amaçlıyor. Diğer bir değişle, pilates tekniği fiziksel enerjiyi kol ve bacakların hareketleriyle ve merkezle uyumlu olmasını savunur. Yani pilateste akışkan hareketler güçlü bir merkezden dışarıya akar.

Hassasiyet

Hassasiyet hatalı yapılan pilates egzersizlerini düzeltmek için esastır. Her egzersiz yaptığında yanlış hareketlere odaklanmak tüm önemli yaşamsal faydaları kaybetmek demektir. Bir tane doğru ve kusursuz hareketi yapmaya odaklanmak birçok kez yapılan isteksiz hareketten daha iyidir. Pilatesin bilge fiziksel kültürel yaygın inancı şöyledir; Yüzlerce enerjisiz, isteksiz hareketten ziyade birkaç enerjik ve yoğunlaşarak yapılmış hareket size çok daha fazla güç kazandıracaktır. Hareketin zarafetini ve tasaarufunu gündelik hayatın içerisine taşımak ve sonunda ikincil bir doğa haline gelmesi burada hedeftir.

Nefes Alıp Verme

Solunum pilateste önemlidir. Joseph Pilates tanıtımlarının önemli bir kısmında nefes alıp verme üzerine yoğunlaşmıştır. Solunum, kan dolaşımıyla bedensel ev temizliği gibi görülmüştür. Ona göre vücudun her bölgesine oksijen alımı ve bu oksijenin dolaşımı önemliydi. Solunumda temizlik ve canlandırıcı özellikler gördü. İnsanları akciğerleri dışarıya vermenin ıslak bir havluyu sıkmak gibi olduğu tavsiyesini verdi. Pilateste doğru egzersiz ile solunum talimatları ve bu talimatları uygun koordine etmek önemlidir. Her şeyden önce doğru nefes almayı öğrenmek gerekir. Ankara spor salonları Pilates derslerine katılarak doğru hareketleri öğrenip vücudunuza güç ve sağlık kazandırabilirsiniz.