PİLATESİN VÜCUTTA GELİŞTİRDİĞİ KASLAR – PİLATES SALONLARI

blog yazısı ekle !

PİLATESİN VÜCUTTA GELİŞTİRDİĞİ KASLAR – PİLATES SALONLARI

Son zamanlarda birçok kişi aynı şeylerden şikayet etmeye başlamıştır. Bu şikayetlerinin başında kendilerine zaman ayıramamak, hareketsiz bir yaşam ve hareketsiz yaşamdan kaynaklı olarak vücutlarının yavaş yavaş hamlamasıdır. Çalışan kişilerin çok fazla kendilerine ve bedensel olarak gelişimlerine zaman ayıramadıkları doğrudur. Her ne kadar büyük şehirlerde her yerde spor salonları görsek dahi birçok çalışan bu spor salonlarına gidecek zaman bulamamaktadır. İstanbul gibi şehirlerde yüzlerce spor salonuna kayıtlı çalışan kişilerin birçoğu birkaç defa gitmeden sonra spor salonundan ayrılmaktadır.


Pilates spor salonuna ihtiyaç duyulmadan evde dahi herkesin yapabileceği bir spor modelidir. Bu spor modelinin en önemli özelliği de hem çok fazla ekipmana ihtiyaç duyulmaması hem de dar alanlarda sadece altınıza sereceğiniz mat üzerinde yapabilmenizdir. Pilatesin özellikle çalışan kişiler tarafından tercih edilmesinin en büyük sebepleri bunlardır. Bunların yanında bir tane daha çok önemli özelliği daha olan pilates bu yönü ile diğer sporlara göre çok daha fazla tercih edilmektedir.

Pilates diğer sporlara nazaran ertesi günü vücutta kas ağrısı bırakmayan bir spor dalıdır. Ancak diğer sporlarda aktif hareketler ile ertesi günü kas ağrıları ile güne başlamak neredeyse zorunludur. Ancak burada aklınıza şu soru gelebilir. "Pilates sadece zinde kalmak için bir spor mu?" " Pilates kasları çalıştırmıyor mu?" "Pilates kasları geliştirmiyor mu?" olabilir.

Pilatesin vücutta geliştirdiği kaslar aslında oldukça fazladır. Pilates sadece kas ağrısı bırakmadan arkasında kasları geliştirmektedir. Pilates bacak kaslarını oldukça çok geliştirmektedir. Toplu yapılan hareketler bacak kaslarının gelişimini desteklemektedir. Aynı şekilde üst karın kasları ile ön kol kasları da pilates sayesinde gelişmektedir. Aslında pilatesin bir diğer özelliği neredeyse vücuttaki bir çok kas gurubunu aynı anda çalıştırmasıdır. Ancak bu çalışma durumu çok fazla yüklenerek olmadığı için diğer spor türlerine göre çok daha yavaş bir gelişim göstermektedir. Pilates ile bacaklarınız incelir ve sıkılaşır, bel çevresi simidi azalır, göbeğiniz küçülür ve kol kaslarınız yavaş yavaşta olsa gelişmeye başlar. Ve tüm bu gelişmeler olurken siz kas ağrısı yerine daha rahatlamış bir vücut hissedersiniz.