REKORLAR KİTABINA GİREN TUHAF SPOR REKORLARI!

blog yazısı ekle !

REKORLAR KİTABINA GİREN TUHAF SPOR REKORLARI!

İnsanlar için zirvede olmak ve adının duyulması oldukça önemlidir. Onun için insanlar rekor kırarak zirvede olmak isterler. Rekor kırmak için değişik yolları deneyerek rekorlar kitabına giren birçok insan bulunmaktadır. Öyle ki aklınıza gelmeyecek ve şaşıracağınız farklı şekillerde rekorlar kırılmakta. Bu rekorların bir kısmı da spor müsabakaları ile yapılan rekorlardır.

Rekorlar kitabına giren en tuhaf rekorlar biri Londra'da 2009 yılında gerçekleşen maratonda kaydedildi. Maraton boyunca portakal kostümüyle koşan ve 4 saat 32 dakika 28 saniyede maratonu tamamlayan Sally Orange, aynı soyadında yazdığı gibi portakal kostümüyle en uzun süre koşarak meyve giysileriyle gösterdiği performansla tarihe geçmiştir.

Bazen rekorlar kişiler değil büyük bir ekip tarafından da kırılabiliyor. Bunlardan biri de Hindistan'da gerçekleşti. 2012 yılında Hindistan'ın Hyderabad şehrine toplanan 6.671 kişi zumba dansı yaparak daha önce kırılan 2.012 kişilik toplu zumba dansı rekorunu tarihe gömerek kendileri rekorlar kitabına girmeyi başarmışlardır.

Bazı insanlarda akla hayale gelmeyecek rekorlar deneyebiliyorlar. Bu rekorlardan biri de Ashrita Fruman tarafında kırıldı. Egzersiz topu olarak kullanılan pilates topunun üzerinde 5 saat 7 dakika 6 saniye kalarak bu alanda rekor kırmayı başarmıştır.

Portakal kostümüyle rekor kırılan Londra maratonu bir rekora daha sahne oldu. Bu defa kostum bir portakal değil de bir havuçtu. Havuç kostümlü Robert Prothero portakal kostümlü Sally Orange'dan daha iyi bir performans sergileyerek Londra Maratonunu 3 saat 34 dakika 55 saniyede koşarak bu defa da sebze kostümüyle en uzun süre koşan kişi unvanına sahip olmuştur.

Bu rekorda Polonyalı sporcu Aneta Florczyk tarafında kırıldı. Sporcu gücünü test etmek ve rekorlar kitabına girmek için 2 dakika gibi kısa bir zamanda 12 kişiyi kaldırarak atmayı başarmış ve tarihin en ilginç rekorlarından birini kırmayı başarmıştır.

Çocukluğumuzun en sevilen oyunlarından biri olan yakar topu büyük bir grup olarak oynamak isteyen 4.488 öğrenci 1.000 adet topla bu oyunu oynayarak bir ilki başarmışlardır.

Taş kâğıt makas turnuvası için 2008 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde ki Brigham Young Üniversitesinde toplanan 793 kişi bu alanda bir rekora imza atmışlardır.