SPOR MERKEZLERİ – ÇOK ÖNEMLİ 25 FİTNESS TAVSİYESİ

blog yazısı ekle !

SPOR MERKEZLERİ – ÇOK ÖNEMLİ 25 FİTNESS TAVSİYESİ

ÇOK ÖNEMLİ 25 FİTNESS TAVSİYESİ - SPOR MERKEZLERİ

Son yıllarda fazla kilolar deyim yerindeyse toplumda çığ gibi büyüyen bir sorun haline gelmiş durumda ve bunun altında yatan en önemli nedenlerin başında da hareketsizlik geliyor. Oysaki uzmanlar uzun zamandan bu yana yanlış beslenme ile birlikte hareketsizliğin sadece kilo aldırmakla kalmayıp genel sağlık durumunu da bozduğu konusunda uyarıyorlar ve özellikle kadın-erkek herkesin sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeleri konusunda teşvik etmeye çalışıyorlar. Artık spor merkezleri sayesinde spor yapmak, daha doğrusu bilinçli ve etkili şekilde spor yapmak eskisine kıyasla çok daha kolay. Yani spor merkezleri uzman eğitmenler ile birlikte özellikle kilo sorunu ya da başka bir deyişle kilo kontrol sorunu yaşayanların düzenli olarak bilinçli ve etkili şekilde spor yaparak hem fazla kilolarından kurtulmasını sağlıyor hem de daha sağlıklı ve uzun bir hayat yaşayabilmelerine yardımcı oluyor. Yani, eğer siz de kilo sorunu yaşıyorsanız spor merkezleri sayesinde bu sorundan kurtulup fit bir görünüme ve sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Son yıllarda spor merkezleri özellikle fitness yapmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Kilo verdiren ve aynı zamanda kasları geliştirmeyi sağlayan bir antrenmanlar bütünü olarak tanımlayabileceğimiz fitness keyifli oluşu ile de herkesin yapabileceği bir spor olarak öne plana çıkıyor. İşte spor salonları ve uzman fitness eğitmenleri sayesinde sağlıklı ve kalıcı şekilde kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacak fitness teknikleri.

1.Fitness yaparken beslenme çok önemli

Spor merkezleri fitness ile daha sağlıklı olmanızı ve daha fit görünmenizi sağlamak için elbette en doğru adres ancak fitness yaparken beslenmenize de dikkat etmeniz çok önemli. Hocalarınızın önerilerine uygun bir beslenme programı ile birlikte fitness yapmak çok daha fazla fayda elde edebilmenizi ve kaslarınızın çok daha sağlıklı biçimde gelişmesini sağlayacaktır.Video: Spor'da Beslenmenin Önemi Nedir, Nasıl Beslenmeliyim, Beslenme ve Spor2.Uyku düzeni

Hem tüm sporları hem de fitness yaparken uyku düzenine de özen göstermek gerekiyor. Zira ancak düzenli ve yeterli uyuyanlar spordan maksimumum fayda elde edebiliyor. Yani yalnızca yeterli uyumak değil her gün belirli saatlerde uyuyup uyanmak da fitness yaparken olmazsa olmaz koşullardan biri.

Video: Kilo vermek isteyen bir kişi uyku düzenine dikkat etmeli mi?
3.Tok karnına spor yapılmaz

Fitness yaparken tok karnına olmamalısınız. Yani ideal olan yemek yedikten en az 2-3 saat kadar sonra fitness yapmaya başlamanız. Tok karnına asla spor yapmamak gerektiğini hiçbir zaman aklınızdan çıkartmamalısınız.

Video: Yag Yakmak Icin Ne Zaman Kardiyo Yapmaliyim
?4.Verilen programlara harfiyen uyun

Spor merkezleri uzman eğitmenler ile fitness öğrenmeyi ve yapmayı sağlıyorlar. Ancak sizin de fitness yaparken eğitmenlerinizin verdiği programın dışına çıkmamanız, programları harfiyen uygulamanız fitness ile daha sağlıklı bir birey haline gelmeniz için kesinlikle vazgeçilmez. Zira fitness yaparken başlangıç, orta düzey ve ilerlemişler için farklı programlar uygulanır. Yani eğitmenlerinizce hazırlanan kendi düzeyinize uygun programa bağlı kalmanız etkili sonuçlar alabilmeniz için vazgeçilmez.

5.Hareketleri öğrenin

Spor merkezlerinde fitness öğrenirken aynı zamanda hareketlerin isimlerini ve hangi hareketin hangi kas grubunu çalıştırdığını da öğrenin. Bu sayede fitness hakkında gerçekten bilgi sahibi olma şansını yakalayabilirsiniz. Yani yalnızca size gösterilen hareketleri yapmakla kalmayın bu hareketlerin ne işe yaradığını, hangi hareketin hangi kas grubunu çalıştırdığını da öğrenmek için istekli olun.

6.Isınmayı asla atlamayın!

Fitness yapmaya başlamadan önce ısınmak gerektiğini asla unutmayın. Spor yapmaya başlamadan önce mutlaka en az 5 dakikanızı ısınmaya ayırarak vücudunuzu fitness yapmaya hazır hale getirin. Böylece hem olası sakatlanmaların önüne geçebilirsiniz hem de vücudunuzun spordan daha fazla yarar elde etmesini sağlayabilirsiniz. Spor merkezlerinde eğitim veren hocalar size ısınma için ne yapabileceğinizi söyleyecektir, ancak ısınmak için yapılabilecek hareketlere örnek vermemiz gerekirse ip atlama, zıplama, koşu gibi hareketleri sayabiliriz. Yine de en doğrusu eğitmeninizin önerisine uyarak ısınmanızdır.

Video: Antremandan Önce Isınma Hareketleri7.Doğru kıyafet seçin

Fitness yaparken doğru giysi seçimi de önemlidir. Çalışma esnasında terleyeceğinizi göz önünde bulundurarak ter emici özelliği olan pamuklu giysiler tercih edin. Ayrıca ağırlık çalışırken olası kazalarda ayaklarınızın korunması için buna uygun spor ayakkabıları giymeye özen gösterin. Elbette fitness için özel olarak üretilmiş giysileri de tercih edebilirsiniz ki bu giysiler aynı zamanda rahat hareket etmenizi de sağlayacağı için en doğru seçenektir.

8.Acele etmeyin

Spor merkezlerinden fitness yaparken acele etmeyin. Yani çeşitli kas gruplarını çalıştıran hareketleri yaparken acele etmekten kaçının. Evet, eğitmeniniz hızlı yapıyor olabilir ancak unutmayın ki o bir profesyonel ve siz onun kadar hızlı yapmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine hocanızın yapmanızı istediği hareketleri kendiniz zorlamadan ve acele etmeden normal bir hızda yapın, inanın böylesi sizin için çok daha faydalı olacaktır.

9.Doğru nefes alın!

Fitness denilince doğru nefes alıp vermenin önemi yadsınamaz. Eğitmenlerinizin gösterdiği nefes alma tekniklerine kesinlikle uyun. Bu konudaki altın kural zorlanırken nefes tutmamak. Yani örnek vermemiz gerekirse ağırlıkları kaldırırken nefes tutmayın. Kaldırma esnasında nefes tutmak doğru değil.

Video: Spor yaparken nasıl doğru nefes alabiliriz?


10.Emniyete önem verin

Spor merkezleri emniyetli şekilde spor yapma şansı sunan yerlerdir. Ancak elbette sizin de bunlara dikkat etmeniz gerekir. Dambıl ve ağırlıklar ile çalışırken mutlaka emniyet mandalını takıp sabitleyin ve bundan sonra çalışın. Unutmayın fitness yaparken emniyet de son derece önemlidir.

11.Aktif dinlenme yapın

Fitness yaparken çalıştırdığınız kas grubunu dinlendirmeyi ihmal etmeyin. Kasları kasarak yapılan aktif dinlenme bunun için en doğru yöntem. Ortalama olarak 1 dakika süresince kas grubunu sıkarak aktif dinlenme yapın ve bu arada nabzınızın da normale dönmesini sağlayın.

12.Doktor kontrolünü atlamayın!

Spor merkezleri sağlıklı şekilde spor yapılan yerlerdir. Bunun için fitness yapmaya başlamadan önce doktor kontrolünden geçmeyi ve fitness yapmaya engel teşkil edebilecek bir sağlık sorununuz olup olmadığını öğrenmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Fitness çalışmalarına başlamadan önce doktor onayı almak bu spordan maksimumum yarar sağlayabilmek ve aynı zamanda sağlığı koruyabilmek için en önemli ön koşullardan biri.

13.Doğru ağırlıkla çalışın

Spor merkezlerinde fitness yaparken eğitmeninizin sizin için uygun gördüğü ağırlık miktarı ile çalışın. Kapasitenizi aşan ağırlıklar ile çalışmanızın kaslarını geliştirmek için yararı olmayacağı gibi zararı da olabilir. Bu nedenle eğitmeninizin uygun gördüğü ağırlıkların üstüne çıkmayın ve size söyleneni uygulayın. İnanın ancak bu şekilde sağlıklı ve kalıcı bir sonuç almayı başarabilirsiniz.

Video: Fitness'da Tekrar Sayıları Neye Göre Değişir?14.Antremanlar arasında dinlenme süresini uzatmayın

Fitness yaparken antrenman arasında bırakılan süre de önemli bir unsur. Spor merkezindeki hocanızın uygun gördüğü aralıklara uyun. Genel olarak iki antrenman arasında verilen aranın 24-48 saatten daha uzun olması doğru değil. Bu nedenle bu aralıklara uymanız gerektiğini unutmayın ve günlük programınızı da buna uygun şekilde ayarlamaya özen gösterin. Seviyeniz ilerledikçe antrenmanlar arasında vereceğiniz aranın da kısalacağını göz önünde bulundurarak programınızı buna göre ayarlayın.

15.Antrenman saatlerinizi düzenleyin

Fitness yaparken maksimum fayda için dikkat edilmesi gereken bir konu da antrenman saatleri. Her gün aynı saatte antrenman yapmak bu spordan çok daha fazla yarar görebilmeyi sağlayan bir unsur. Bu nedenle spor merkezi ziyaretlerinizin olabildiğince aynı saatlerde olmasına özen gösterin. Böylece fitness sayesinde çok daha sağlıklı ve düzenli bir hayata kavuşacağınızı da eklemeden geçmeyelim.

16.Tutuşları öğrenin

Fitness antrenmanı yaparken hareketlerin doğru tutuş ile yapılması da son derece önemli. Bu nedenle doğru tutuş, doğru kavrayış ve itiş ile bırakma tekniklerini öğrenmeye özen gösterin. Aksi takdirde hareketleri başarılı ve etkili bir şekilde yapabilmeniz mümkün olmayacaktır. Bu yüzden spor merkezlerinde size tutuşları öğreten eğitmeninizi can kulağı ile dinleyin, çünkü tutuşlar, kavrama, itiş ve bırakma teknikleri bu sporun önemli bir bölümünü oluşturuyor.

17.Antrenman sonrası soğutma yapın

Fitness antrenmanlarından sonra soğutma yapılması çok önemlidir. Bu nedenle her antrenmanın ardından soğutma yapmayı ihmal etmeyin. Warm-down olarak da bilinen soğuma ile egzersizler esnasında kaslarda biriken yorgunluk hormonu yani laktik asit ve kanın uzaklaşmasını sağlayın. Antrenman sonrası soğuma için düşük tempolu jogging yapabilir ya da eğitmeninizin önereceği şekilde soğutma yapabilirsiniz.

18.Antrenmanları atlamayın

Elbette her gün kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz ya da canınız sıkkın olabilir ancak fitness antrenmanlarını asla atlamamak önemlidir. Eğer antrenmanları atlarsanız bu spor ile yeteri kadar verim alabilmeniz ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle spor merkezleri ile fitness öğrenmeye başlamadan önce bu sporu düzenli olarak yapacağınıza emin olun ve ne olursa olsun antrenmanları aksatmayacağınıza dair kendinize söz verin. Unutmayın ancak bu şekilde fitness ile kavuşmak istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Düzensiz yapılan fitness antrenmanları ile maksimum fayda sağlamak kesinlikle imkansızdır.

19.Antrenman bilgilerinizi kaydedin

Spor merkezleri ile fitness öğrenirken antrenmanları kaydetmek de oldukça etkili bir yöntemdir. Fitness öğrenmeye başlarken kendinize bir defter alın ve her gün antrenman, beslenme gibi bilgilerinizi bu deftere kaydedin. Böylelikle hem ilerlemenizi takip edebilirsiniz hem de fitness hakkındaki bilgileri aklınızda tutmanız kolaylaşır. Zira yazmak öğrenmek, ezberlemek için en etkili yöntemlerden biridir. Bu deftere set sayılarını, aylık ne kadar ağırlık kaldırdığınız gibi fitness ile ilgili tüm bilgilerinizi itina ile kaydedin, inanın bunun da çok faydasını göreceksiniz.

20.Çalışmalara mide ve sırt-bel kasları ile başlayın

Fitness bir süreçtir ve bu sürece doğru noktadan başlamak önemlidir. Yeni başlayanların önce sırt-bel ve mide kaslarını geliştirmesi bel ve omur rahatsızlıklarını önlemek için en doğru seçenektir. Elbette vücut yapınıza göre spor merkezinde bulunan eğitmeniniz farklı bir başlangıç yapmanızı uygun görebilir. Bu durumda da yine eğitmeninizin tavsiyelerine harfiyen uymanız olası bir rahatsızlık ile karşılaşma riskinizi minimuma indirecektir.

21.Ağırlık çalışmalarında bunlara dikkat edin

Ağırlık çalışmaları fitness yapmanın önemli bir kısmını oluşturur ve bu çalışmalar esnasında doğru durmak ve dikkatli olmak önemlidir. Eğitmeninizin yol göstereceği şekilde hareket etmeniz sizin yararınızadır. Ancak genel olarak fitness ağırlık çalışmaları sırasında sırtınızı dikey ve düz tutmanız, topuklarınızın altının yüksekte olması gerekir. Ayrıca özellikle yeni başlayanların ayakta ağırlık kaldırması tavsiye edilemeyen bir durumdur. Omurgayı da dik tutmak ve ağırlık kaldırırken ayakları omuzlardan biraz daha fazla açmak en doğrusudur. Vücudun üst kısmındaki kasları çalıştırmak için uzanarak antrenman yapılması tavsiye edilir ve bel bölgesinin sakatlanmayacağı şekilde çalışmaya dikkat etmek gerekir.

22.Seviye ilerledikçe zorluk artar

Fitness yaparken seviyeniz ilerledikçe kaldırdığınız ağırlık miktarında artış olacağı gibi antrenmanlar arasında verilen arada da kısalmalıdır. Yani daha ileri seviyelere ulaştıkça daha fazla ağırlığı kaldırıp hareketler ve antrenmanlar arasında da daha az süre bırakmanız uygun olacaktır.

23.Zihinsel ve ruhsal performansınızı da geliştirmeye çalışın

Her spor gibi fitness de yalnızca bedeni değil ruhu da destekler. Ancak bunun için sizin de çabalamanız önemlidir. Yani spor merkezleri ve fitness eğitmenleri size spor yapmayı öğretse de sizin bu öğrendiklerinizden maksimum yarar sağlayabilmeniz için çabalamanız da önemlidir. Zira spor sadece bedensel değil aynı zamanda zihinsel ve ruhsal bir aktivitedir ve bedeniniz ile çalışırken ruhunuzu ve zihninizi de güçlendirmek sizin elinizdedir. İşte bu nedenle fitness yaparken bir yandan ruhunuzu ve zihninizi de kuvvetlendirmeye özen göstermeniz çok daha başarılı olmanızı sağlar.

24.Acele etmeyin!

Fitness öğrenirken yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri kısa yoldan sonuca ulaşmaya odaklanmak ve bu nedenle yanlış davranmak. Bu nedenle kesinlikle aceleci olmayın ve fitness eğitmenlerinin önerilerine, sizin için uygun gördüğü antrenman programına harfiyen uyun. Aksi takdirde yani acele ettiğinizde, kısa yoldan sonuca ulaşmaya çalıştığınızda bu size faydadan çok zarar verecektir.

25.Eşli antrenmanlar yapmaya çalışın

Fitness yaparken özellikle bazı antrenmanların eşli olarak yani buddy işle birlikte yapılması çok daha faydalıdır. Bu nedenle eğitmeninizin eşli olarak yapmanızı uygun gördüğü antrenmanlarda mutlaka eşli olarak yapmaya özen gösterin. Eşli çalışma hem hareketlerden verim almanızı kolaylaştırır hem de birlikte çalışma becerisini arttıran bir yöntem olarak her sporcu için çok faydalıdır.

Evet, bunlar fitness teknikleri içerisinde öncelikli olanlar. Ancak spor merkezleri ile bir kez fitness öğrenmeye başladığınızda inanın bunlardan çok daha fazlasını öğreneceksiniz ve fitness hayatınıza çok daha fazlasını katacak. Fitness ile kaslarınız gelişirken kendinize olan güveniniz de artacak, kendinizi daha çok sevmeye başlayacaksınız ve fiti güçlü bir vücuda sahip olup sadece kendinizi sevmekle de kalmayıp hayata çok daha pozitif bir pencereden bakacaksınız.

Kısacası fitness öğrenmek ve fitness sayesinde hem daha sağlıklı bir vücuda ve ruha sahip olmak için yapmanız gereken tek şey spor merkezleri ile uzman eğitmenler gözetiminde bu sporu öğrenmeye başlamak.