SPOR SALONLARI VE SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

blog yazısı ekle !

SPOR SALONLARI VE SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

Sporun tarihi oldukça eski olsa da spor salonlarının geniş bir geçmişi bulunmuyor. Antik Yunan döneminde olimpiyatlara hazırlık için spor kompleksleri kurulmuş olsa da günümüz spor salonu formundan son derece uzak bir yapısı vardı. Spor salonlarının tarihi 19. yüzyılın ilk yarısına dayanıyor. Ancak o dönemdeki salonlar tek branşın çalışıldığı alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Yoğunlukla da savunma sporları ve boksun ön plana çıktığını görüyoruz.


Günümüzde ise spor salonları fitness, pilates, yüzme gibi güncel sporları barındırsa da alternatif spor dalları olarak da anılan savunma sporlarına ilişkin eğitim ve programları da içeriyor. Yoğunlukla kick box tercih ediliyor olsa da diğer savunma sporları da spor merkezi programları arasında yerini alıyor.

Sporun ve spor salonlarının bu kadar gündeme gelmesinde şüphesiz ki sağlıklı yaşam kaygısı bulunuyor. Sporun eklem ve kas yapısına şekil vermesi, kalp ve damar sağlığını koruması, ter ile toksinlerin atılması ile serbest radikaller olarak nitelendirilen organizmaların rahatsızlığa yol açmasını engellediği ve özellikle yaşlılık dönemi için kaliteli bir hayat sürme olanağı sunduğu biliniyor. İstanbul sağlığını korumak isteyen bireyler için çok sayıda spor merkezi ile hizmet sunuyor.