SPORUN TARİH VE ESTETİK İLE HARMANLANMIŞ HALİ: BOKS

blog yazısı ekle !

SPORUN TARİH VE ESTETİK İLE HARMANLANMIŞ HALİ: BOKS

Tarihteki ilk sporları araştırdığımız zaman karşımıza çıkanlardan biri Boks sporudur. Boksun eski Yunan ve eski Roma'ya kadar uzanan bir geçmişi olduğunu bilinmektedir. Bunu, tarihi resimlerde ve fresklerde görebiliriz. Tarih öncesi devirlerden günümüze kadar gelen bu spor anlayışı, modern haline yaklaşık 18. yüzyıldan itibaren kavuşmaya başlamış ve sadece turnuva oyunları için mücadele edilen modern bir spor anlayışını dönüşmüştür.

Boks, günümüzde ışıltılı gecelerde düzenlenen, farklı toplumsal kesimlere hitap eden bir spor organizasyonu olarak gelişmiştir. Boks oyunlarının televizyondan yayınlanmasını ve de bir spor endüstrisine evrildiğini düşünürsek, varlığını ve popülerliğini çok uzun zamandır devam ettireceğe benziyor.

Boks, gerçek kalitesini profesyonel organizasyonlarda ortaya çıkarır. Boks ile uğraşan her sporcunun hayalinde ring üzerinde ve büyük organizasyonlar çerçevesinde mücadele etmek vardır. Bu mücadele esnasında da salonda ve ekranları başında milyonlarca kişinin gözleri önünde olmak, boks sporcularının en büyük isteğidir.

Boks, sporculara belli bir sertlik imkanı tanır. Boksun sertlik dereceleri, çeşitli kurallar ile sınırlanmıştır. Bu kurallar, profesyonel ve yarı profesyonel müsabakalarda hakem eşliğinde güvence altına alınır. Eğer sporcular kurallara uymazsa, diskalifiye olurlar ve müsabakanın sonunu beklemeden maçı kaybederler. Boks, sporcularına farklı teknikler sunar ancak bu teknikler, kimine göre yetersiz gelebilirken kimine göre de boksun seyir zevkini arttıran tekniklerdir. Yaygın görüş, bu tekniklerin seyir zevki arttırıcı teknikler olduğudur.

Boks diğer dövüş sporlarından sadece kolların kullanılmasına müsaade etmesi ile ayrılır. Kollar, boksun yapılmasını sağlayan tek ve asıl spor malzemesidir. Çeşitli yumruk teknikleri, sporcuların kollarının kuvvetliliği ve dengesel biçimleri ile oluşur. Bu yüzden iyi bir denge, sağlam bir güç merkezi ve düzgün bir duruş, boks oyunlarının temel gereklilikleridir.

Boks ile uğraşanlar son derece sportif bir yapıya sahiptir. Hızlı ve çevik olma, dayanıklılık, düzgün ve çabuk karar verme boksun sporculara kattığı temel özelliklerdendir. Aynı zamanda bu spor tekniğinin diğer bir faydası da ruhsal bir rahatlama sağlamasıdır.

Boks, sert bir spor olarak görülse de naif özellikleri ile de ön planda olan bir spordur, estetiklik, ahlaklı ve centilmen olmak boksör olmanın özünde yatan kişisel özelliklerdendir. İstanbul, çeşitli organizasyonları ile boks gecelerine ev sahipliği yapan ve eğitim/kursları ile de bu spora gönül verenlere yardımcı olan şehirlerimizin başında gelmektedir.