TAEKWONDO FELSEFESİ İLE YENİ BİR HAYATA ADIM ATIN

blog yazısı ekle !

TAEKWONDO FELSEFESİ İLE YENİ BİR HAYATA ADIM ATIN

Tekvando (Taekwondo), en popüler Uzakdoğu dövüş sanatı ve sporlarından biridir. Düşünce gücünü temel alan Taekwondo, vücutsal bir kuvvet ile tüm enerjisini açığa çıkararak zihnin beden ile uyum içerisinde olmasından doğar. Tekvando diye okunan Taekwondo kelimesi, Kore diline ait bir kelime olup aynı anda 3 ifadeyi (tekme, yumruk ve doğruluk/iyiliğe giden yol) içinde barındırır.

Taekwondo, gelişi güzel bir şekilde yapılmasından ziyade özel turnuvalarda ve yarışmalarda yapılır. Ayak ve ellerin çıplak olması bu spor/sanatın başlıca özelliklerindendir. Bu spor ile uğraşanlar yarışma ve turnuva icabı, özel bir ayaklık ve bileklik giyebilir. Taekwondo uzun yıllar önce doğan ve yüzyılların birikimi ile günümüze gelen bir disiplindir. Ayaklar ve yumruklar, bu disiplinin temel yapıtaşlarını oluşturur. Hayat için nefes almak ne ise, bu sporda da hız aynı şeydir. İyi bir sporcu hızlı değilse, bu disiplin içerisinde yer alamaz.

Taekwondo'nun diğer hassas olduğu bir konu, varoluş amacında yatar. Taekwondo, savunma amaçlı bir felsefe üzerine kuruludur ve bu konudan asla ödün vermez. Her bölgenin, her kursun ya da her şehrin farklı bir Taekwondo yapılanması varsa da farklı bölgelerin değişmeyen tek bir evrensel kuralı vardır: O da bu sporun atak ve saldırı amaçlı kullanılmayacağıdır.

Taekwondo sanatı, vücutsal fonksiyonlar üzerine kurulsa da kökenini özünde yattığı felsefeden alır. Bu felsefeyi tehlikeye karşı bir üstünlük kurma hamlesi ve tehlikeyi kontrol altına alarak zararını azaltma isteği olarak tanımlayabiliriz. Bu spor ve sanat dalı, akıl ve bedenin eşsiz uyumunu gözler önüne sererek tüm felsefi ve fiziksel becerilerini ortaya koyar.

Her şeyden önce Taekwondo sporcuları, erdemli ve ahlaklı kişilerdir. Erdem ve ahlak sporcular için içi boş kavramlardan ziyade hayat boyu temel alınacak kavramlardır. Taekwondo bireylere, kontrol mekanizmasına sahip olma, özgüven ve de liderlik gibi vasıflar kazandırır. Tüm bunlarla beraber daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat, bu Uzakdoğu sanatına gönül verenlerin peşini bırakmaz. İstanbul Taekwondo kurslarını tercih ederek her yaştan kurs programlarına katılabilir, uzun bir geçmişi olan bu Uzakdoğu sporunu daha iyi bir hayat için deneyimleyebilirsiniz.