TEMEL 8 PİLATES HAREKETLERİ - PİLATES SALONLARI

blog yazısı ekle !

TEMEL 8 PİLATES HAREKETLERİ - PİLATES SALONLARI

Hayatımızın her alanında sağlıksız şartlar bulunmaktadır. Bu sağlıksız şartlar ile istemesek dahi her an karşı karşıya kalmaktayız. Ancak bu durumu en aza indirmek için beslenmemize, uykumuza ve aktivitelerimize önem vermekteyiz. Bu aktivitelerin başında uzun bir süredir pilates gelmektedir. Pilates birçok konuda bizlere yardımcı olmakla birlikte içerisinde barındırdığı özellikler ile de bir çok noktada diğer spor dallarından ayrılmaktadır. Kilo vermek, zinde kalmak ya da zamanın üzerinizde bıraktığı izleri en aza indirmek için pilates her zaman yardımcı olmaktadır.

İlk öncelerde eğitimleri sadece İstanbul gibi yerlerde verilen bu spor dalının artık neredeyse her şehirde eğitimi verilmeye başlandı. Ancak ilk önce hangi konu için pilatese gideceğiniz konusu da oldukça önemlidir.

Temel 8 pilates hareketleri konumuz aslında eritmek, güçlendirmek ve sıkılaştırmak konularından bahsetmek için bilgi vermektedir. İlk hareketimiz vücut esnetmek için yapılan hareketlerdir. İlk önce bir büyük pilates topu sahibi olacaksınız. Yere oturduktan sonra bacaklarınızı uzatacak ve açacaksınız. Arasına pilates topunu koyarak elleriniz ile bu topun bir sağına bir soluna eğilecek ve böylelikle gevşeyeceksiniz.

İkinci hareketimiz kalça sıkılaştırma hareketi olacaktır. Yine pilates topu ile yapılan bu harekette topu arkanızda olacak şekilde yere koyun. Önce sağ ayağınızı topun üzerine arkanız dönükken yerleştirin. Topu geri doğru bir ileri bir geri yapın. Aynı anda da topu iterken siz de ileri eğilin ve kollarınızı uzatın.

Üçüncü hareket için ise karın yağlarını yakmak için bir harekettir. Yere uzanın ve topu ayaklarınızın altına alın. Kollarınızı yukarı kaldırarak mekik çeker gibi ancak yarım kalkarak ve sırtınızı yere tam salmadan kalkın ve geri yatın.

Dördüncü hareket ise üçüncü ile neredeyse aynıdır. Ancak bu sefer bir sağa bir sola doğru yarım mekik hareketi yaparak yan yağlarınızın yakmaya başlayın.

Beşinci hareket göğüs kaslarını güçlendirmek için yapılmaktadır. Topu yere koyun ve şınav çeker pozisyon alın. İki ayağınızı da topun üzerine koyarak bu şekilde şınav çekin. Aynı zamanda kol kaslarınızı da geliştiren bu hareket ile daha sağlıklı kol ve göğüs kaslarına sahip olacaksınız.

Altıncı hareket bel ve sırt kaslarını geliştiren hareketlerden biridir. Pilates topu yerde iken karnınızı topa koyarak düz bir hal alarak o şekilde durmalıyız. Daha sonra sağ tarafımızı çalıştıracaksak sol elimiz ve ayağımız ile yerden destek alarak dengede durmalı ve sağ el ve ayağımızı düz hale getirip salmalıyız.

Yedinci hareketimiz kolları çalıştıran diğer bir harekettir. Topa yüz üstü yatarak ayaklarımızı havaya kaldırıyoruz. Daha sonra kollarımızı yere koyarak bir ileri bir geri şınav gibi hareketimizi yapıyoruz.

Sekizinci ve son hareketimiz ise üst kasları geliştirme hareketidir. Bu harekette ise pilates topuna karnınız gelecek şekilde uzanın ve ayaklarınızı yerden destek alarak iyice gerin. Ayaklarınız oldukça gergin şekildeyken kollarınızı gerin ve geri çekin.