TESTOSTERON NEDİR VE DOĞAL YOLLARLA TESTOSTERON NASIL ARTAR?

blog yazısı ekle !

TESTOSTERON NEDİR VE DOĞAL YOLLARLA TESTOSTERON NASIL ARTAR?

Eğer bir vücut geliştirmeci iseniz ya da sağlık konuları ile ilgili birisi iseniz muhakkak testosteron hormonunu duymuşsunuzdur. Peki, ama bu hormon nedir ve ne işe yarar?

Bu hormon kas yapımında kilit rol oynamaktadır. Bu nedenle testosteron hormonu ideal seviyelerde olması gerekmektedir. Ama ne yazık ki birçok insan bundan habersiz ve testosteron seviyesi oldukça düşük seviyelerdedir.

Bir vücut geliştiricisi olmanız ve bunun yanı sıra daha önemlisi hayatınızın ileri dönemlerinde daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeniz için testosteron nedir ve doğal yollarla nasıl artırıldığı hakkında bilgi vereceğiz.

Testosteron Nedir?

Öncelikli olarak testosteron nedir? Sorusuna cevap vererek başlamak daha doğru olacaktır.

Testosteron hormonu yani diğer bir adıyla erkeklik hormonu olarak ta bilinir. Bu hormon erkek vücudunda kas kütlesinden, performans ve hatta kuvvet artışından bile sorumlu bir hormondur. Bu hormon kadınlarda da üretilmesine rağmen çok düşük seviyelerde ve etkisi erkeklerde ki kadar yoğun değildir.

Aslında bu hormon bebeklikte cinsiyetin belirlenmesinden itibaren etkilidir. Hatta ana rahminde herkes yaşama dişi olarak başlar. 8 hafta sonra Y kromozomu testosteron hormonu salgılanmasını tetikler. Bunun yanında bir de annenin salgıladığı testosteron seviyesinin de etkisiyle bebeğin cinsiyeti erkeğe dönmüş olur.

Eğer bu hormon dengesinde bir düzensizlik olursa ileriki dönemlerde erkek bireylerde transseksüelliğe yani travestiliğe neden olmaktadır.

Testosteron Ne İşe Yarar?

Testosteron; cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik performans ve hatta kas kütlesinden sorumlu bir hormondur. Vücut çalışanlarda kasların onarılmasını ve artırılmasını sağlar. Hatta vücuttaki yağların yakılarak enerjiye çevrilmesini sağlayan da bu hormondur.

Yaşın ilerlemesiyle testosteron hormonu seviyesi azaldığı için yağlar enerjiye çevrilme oranı azalmakta ve yağ kütlesi artmaktadır. Bu da kişilerin yağlanmasına ve şişmanlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle vücudu daha fazla testosteron hormonu salgılayan kişiler, daha az salgılayanlara göre daha kaslı ve kuvvetli olmaktadırlar.

Testosteron Eksikliği

Erkeklerde testosteron seviyesi 30'lu yaşlardan sonra azalmaya başlamaktadır. Ayrıca günümüzde her 4 erkekten biri testosteron hormonu eksiliği yaşamaktadır. Peki, ama düşük hormon seviyesi etkileri nedir?

 • Düşük sex isteği

 • İktidarsızlık

 • Kemik erimesi

 • Depresyon

 • Yorgunluk

 • Uykusuzluk

 • Kalp hastalığı

 • Kilo alımı

 • Şeker hastalığı

 • Kas kaybı

 • Fiziksel performansın azalması,

Peki ideal testosteron seviyesi erkelerde ve bayanlarda ne kadar olmalıdır? Bu seviye sağlıklı ve en fazla salgılandığı dönem olarak yaklaşık 30'lu yaşlardaki seviyesidir. Erkek bireylerde 270-1070 ng/dl, bayanlarda ise 15-70 ng/dl kadardır. Fakat bu miktar 30 yaşından sonraki her sene %1 oranında düşmeye başlar.

Sizde testosteron seviyenizi öğrenmek için doktora giderek tahlil yaptırabilirsiniz. Eğer hormon eksikliği çıkarsa doktorunuz testosteron eksikliği tedavisi uygulayacaktır.