TESTOSTERONU ARTIRAN 5 YİYECEK

blog yazısı ekle !

TESTOSTERONU ARTIRAN 5 YİYECEK

Testosteron hormonu niçin gereklidir ve hangi yiyecekler bu hormonun salgılanmasında artış sağlar?

Testosteron hormonu, erkeklik hormonu olarak ta bilinen ve vücut oldukça önemli bir hormondur. Testosteron; cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik performans ve hatta kas kütlesinden sorumlu bir hormondur.

Bu nedenle vücudu daha fazla testosteron hormonu salgılayan kişiler, daha az salgılayanlara göre daha kaslı ve kuvvetli olmaktadırlar.

Testosteron, insanın ilk doğduğu andan 20'li yaşlara kadar en fazla seviyede salgılanırken, bu yaşlardan sonra hormon salgılanma seviyesi azalır ve insanlar güçten düşer, yağlanmaya daha müsait olur. Diğer bir taraftan kas yapımı da bu oranda zorlaşır.

Bu sorununa biraz da olsa çözüm getirmek için testosteron hormonunu artıran takviye niteliğinde yiyecekler tavsiye edilmektedir. Fakat birçok kişi bunların bir etkisinin olmadığı görüşündedir.

Ama bu konuda araştırma yapan bilim insanları, bu tür yapay yiyeceklerden ziyade doğal yiyecekler ile ileriki yaşlarda testosteron hormonu salgılanması artırılabileceğini söylemektedirler.

Bu sayede artan bir testosteron hormonu ile vücut yağlanmayacaktır ve kas yapmaya daha elverişli olacaktır. Sadece bu besinlerle birkaç hafta beslendiğiniz takdirde testosteron hormonunuz önemli oranda artış gösterecektir.

Karides

Testosteron hormonu D vitamini ile yenilenmektedir. Karides ise D vitamini bakımdan oldukça yüksek değerlere sahip olağanüstü bir besin kaynağıdır. Vücuttaki testosteron hormonu seviyesini artırmada ki temel besinlerden birisidir karides.

Yıllardır yapılan araştırmalarda ileriki yaşlarda ortaya çıkan testosteron hormonunun yalnız D vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenenlerde yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu da özellikle karides tüketen kişilerin bu hormon seviyesinin kısa bir zaman içerisinde oldukça yüksek değerlere ulaştığı da tespit edilmiştir.

İstiridye

İstiridye içerisinde hormonların yapısını güçlendirici ve destekleyici mineraller bakımından oldukça zengin bir besin olduğu için doğal afrodizyak bir besin olarak bilinir.

Birçok kuvvet verici ve cinsel istek artırıcı ürünlerin içerisinde de istiridye kaynaklı mineraller bulunmaktadır. Özellikle selenyum, çinko ve magnezyum bu minerallerden sadece birkaçıdır.

Muz

Hayvansal proteinlerin yanı sıra bazı bitkisel gıdalarda vücuttaki testosteron hormonu seviyesinin artırılmasına yardımcı olmaktadır. İşte tam olarak muz da özellikle böyle bir bitkisel besin olma özelliğindedir. Çünkü içerisinde bol miktarda B vitamini, potasyum ve bromelain enzimi içermektedir.

Yumurta

Yumurta dünya üzerindeki en ilginç ve mucizevi besin kaynaklarının başında yer almaktadır. Öyle ki yumurta hakkında uydurulan kolesterol seviyesi artışı hakkında söylenen yanlış bilgilerin aksine, kötü huylu kolesterolü etkisiz hale getirmektedir.

Bu mucize besin kaynağının yararları bu kadarla sınırlı kalmamaktadır. Özellikle konumuz itibariyle testosteron hormonu oluşumunda ki amino asitlerden bol miktarda içerisinde barındırdığı için bu hormonun salgılanmasında oldukça önemli rol oynamaktadır.

Bu mucize besin dünya üzerindeki bütün besin kaynaklarından daha fazla protein ve amino asit içermektedir. Bu nedenle yumurta vücudun testosteron üretimini artırmaktadır.

Yağsız Kırmızı Et

Yağsız kırmızı et, içerdiği yoğun protein ve amino asitler sayesinde vücudun testosteron salgılamasını artırmaya yönelik katkıda bulunmaktadır. Ama özellikle kırmızın etin yağsız olmasına dikkat edilmelidir.

Kırmızı et içerisinde yoğun ve yüksek oranda amino asitler, çinko, protein ve testosteron hormonu salgılanmasında görevli neredeyse bütün temel bileşenleri içerisinde ihtiva eder.

Özellikle vücudun çinko absorbe etmesi testosteron hormonu salgılanmasının en temel şartıdır. İşte kırmızı et ise tam da bu görevi üstlendiği için vücudun çinko tutmasında yardımcı olur.

Sonuç olarak testosteron hormonu vücudun en temel hormonlarından ve en önemli hormonlarından biri olduğu için kesinlikle dışarıdan bu konuda doğal olmayan besinlerle ve desteklerle bu hormonun artırımı sağlanmamalıdır.