VÜCUT GELİŞTİRME ÇALIŞIRKEN FITIĞA ENGEL OLMANIN 4 YOLU

blog yazısı ekle !

VÜCUT GELİŞTİRME ÇALIŞIRKEN FITIĞA ENGEL OLMANIN 4 YOLU

Vücut geliştirme mi çalışıyorsunuz? O zaman fıtık sizin de kabusunuz olabilir.

Fıtık, herhangi bir organın karın zarında ki zayıf bir noktayı delerek dışarı çıkmasıdır. Bu zayıflığın genel olarak nedeni genetik olarak gösterilmektedir.

Bazı insanlarda fıtık doğuştan oluşabilir. Fakat bu haftalar, aylar belki de yıllar sonrasında bile fark edilemeyebilir.

Sonradan fıtık oluşumu ise bağırsağın karın dokusu içerisinde ki kas ve ya bağ dokunun zayıflamasıyla ya da hasar görmesi sonucu ortaya çıkar. Fakat yıllar sonrasında bile oluşan bu fıtığın sebebi doğuştan kaynaklı zayıflıktan kaynaklanabilir.

Hemen hemen birçok kişinin korkulu rüyası olan fıtık herkes için kötü huylu olmayabilir. Ama yine de fıtık kendi kendine iyileşen bir sakatlık değildir. Bu sebeple fıtık olduğunuzu düşünüyorsanız ya da bu konuda şüpheleriniz varsa bir doktora görünmenizde fayda vardır. Böylece fıtığınız hakkında bilgi edinebilir ve acilen ameliyat edilip edilmemesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Fıtığın tek tedavi yolu ameliyattır. Fakat bazı doktorlar fıtık tedavisini bölgede var olan dokuyu kapatarak, bazen de bir yama malzemesi kullanarak tedavi etmeye çalışmaktadırlar.

Günümüzde tespit edilen bazı fıtık çeşitleri vardır. Birazdan fıtık çeşitlerini ve fıtığı engellemenin yollarından bahsedeceğiz.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Fıtık oluştuğu bölgeye göre farklılık gösterebilir ve bu bölgeye göre isimlendirilir.

Kasık fıtığı: Günümüzde en sık karşılaşılan fıtık çeşididir. Karın bölgesinin en zayıf bölgesi kasık bölgesi olduğu için görülme oranı tüm fıtıkların arasında %80'lik bir paya sahiptir. Kasık fıtığı en çok erkeklerde rastlanılır.

Uyluk fıtığı: bu fıtık türü diğerlerine göre daha nadir olarak görünse de genellikle kadınlarda görülen bir fıtık türüdür. Şişmanlığı ve ya hamileliğe bağlı nedenlerle zayıflayan uyluk kanalında oluşan fıtıktır.

Karın fıtığı: karın fıtığında ise bağırsak karnın zayıflayan bölgelerinden dışarı çıkarak gerçekleşmektedir. Bu fıtık türü de genel de rastlanan bir türdür. Karının farklı bölgelerinde çıkan bu fıtık çıktığı bölgeye göre de farklı isimler almaktadır.

Fıtık Nasıl Engellenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi fıtığın ana nedenlerinden biri de genetik olarak karın bölgesinde ki dokunun zayıflamasıyla meydana gelmektedir. Fakat bazı önlemler alarak bu fıtık oluşumunu engellemek te bizim elimizdedir.

Ağırlık Çalışın

Sporcuların ve vücut sporcularının birçoğunun kabusudur fıtık olmak. Ama bilinmelidir ki sporla uğraşan özellikle de ağırlık çalışan kişilerin fıtık olma ihtimalleri diğer insanlara göre daha düşüktür.

Önemli olan doğru bir şekilde yapılan çalışmanın fıtık oluşumuna değil aksine fıtığı engelleme yeteneği vardır. Çünkü fıtık zayıf kas ve bağ dokulardan dışarı çıkar. Ama çalışan insanların karın kasları ve bağ dokuları daha güçlü olduğu için ağırlık çalışmak fıtık oluşumuna engel olur.

Vücutçular ve ağırlık sporcularının vücutları ve kas dokuları daha güçlü olduğu için bu insanların fıtık olma ihtimalleri hareketsiz insanlara göre çok daha düşüktür.

Fıtık daha çok hareket etmeyen, spor yapmayan ve kas dokusu zayıf kalmış insanların aniden zor ve ağır işleri ya da yükleri taşımasıyla gerçekleşir. Ağır yük taşıyan ve ya araba iteleyen kişilerin başına gelen bu sakatlanmalar sporcuların ve ağırlık çalışan kişilerin çok daha az karşılaştıkları bir sorundur.

Her ne kadar ağırlık sporcularının karşılaşmadıkları bir sakatlanma olarak nitelendirdiysek te akıllıca davranmak bu sakatlığa yakalanmamanın temel prensibidir. Bu sebeple her ne olursa olsun bazı küçük hazırlıklar ve tedbirler bizim için hayati öneme sahiptir ve bunlar fıtık oluşumuna engel olabilir.

Çalışmaya Başlamadan Önce İyi Isının

Sporcularda ve ağırlık çalışanlarda görülen sakatlanmaların temel nedeni olan iyi ısınmamaktır. Bu nedenle her ne iş yapılacaksa öncesinden düzgün bir biçimde ısınmak ve kendinizi o işe hazırlamak sakatlanma riskini ciddi oranda azaltacaktır.

Yavaş Yavaş İlerleyin

Vücut ya da ağırlık çalışıyorsanız kaslarınızın güçlenmesi için en önemli kural ağırlığın kademeli olarak artırılmasıdır. Ama bu artırım işlemi 5 haftada bir 5 kilo artırmak yerine haftada bir 1 kilo olarak yapılırsa hem vücut gelişiminiz daha sağlıklı olacaktır hem de sakatlanma riskinizi ciddi biçimde azaltacaktır.

Forced Reps Yapmayın

Bu teknik gerçekten vücut yapmada işe yarayan bir tekniktir. Fakat birçok vücut geliştirme sporcusu için oldukça ters gelen bir yöntemdir aynı zamanda. Çünkü bu teknik fıtık riskini yükselten bir çalışmadır.

Forced reps, herhangi bir hareketi yaparken failure ulaştıktan sonra bir arkadaşınız yardımıyla birkaç tekrar daha yapmanız anlamına geliyor.

Bunun yerine failure ulaştıktan sonra 30 saniyelik bir dinlenmenin ardından yeni bir sete başlamak hem çalışma hacminizi artıracaktır hem de sakatlanma riskinizi azaltacaktır.

Karnınıza Doğru Nefes Alın

Ağırlık çalışırken karına doğru nefes almak oldukça etkili bir yöntemdir. Nefes alırken karnınızın şişmesi gerekir. Ağırlığı kaldırırken nefes verin ve kaldırırken nefes alın. Bu sırada karnınız da şişkin olarak vücudunuzun stabilizesini sağlasın.

Bu teknik hem daha güvende olmanızı hem de vücudunuz stabil olduğu için daha güçlü olarak çalışma yapmanızı sağlamaktadır.

Kilonuza Dikkat Edin

Fıtık oluşmasında ki bir diğer ana faktörün ise fazla kilolar olduğundan bahsetmiştik. Fazla kilolar karın bölgesinde yağ olarak fazla ağırlığa ve bunun neticesinde de karın dokusunda gerilmelere neden olacaktır. En küçük bir zorlama anında ise gerilen bu bölgeden fıtık oluşumu görülecektir.

Ağırlık çalışanların en büyük avantajı da bu noktada görülmektedir. Çünkü sporcuların karın bölgelerinde yağlanma olmadığı için karın dokusunda da gerilme ve zayıflama da görülmez.

Sigaradan Uzak Durun

Her geçen gün sigaranın bir zararına daha şahit oluyoruz. Şimdi ise sigaranın fıtık oluşumunda önemli bir yerinin olduğu ortaya çıkmıştır.

Sigara insan vücudunda ki dokuların yenilenmesinden sorumlu enzimlerin üretilmesine engel olduğu için kısa bir süre içerisinde dokuların yenilenmesi yavaşlayacak ve hatta durma noktasına gelecektir. Bu da dokularda zayıflamaya neden olacaktır.

Dokuları zayıflayan ve sigara içen bir kişinin sadece bir öksürükle bile fıtık olması mümkündür. Bu nedenle her ne olursa olsun sigara sağlığa oldukça zararlıdır.

Beslenmenize Dikkat Edin

Karın dokunuzun ve karın zarınızın daha güçlü olabilmesi için beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü dengeli ve düzenli beslenmek doku yenilenmesinden sorumlu enzim üretimi için gereklidir.

Bu nedenle vücut çalışan sporcuların yüksek kalorili ve daha yüksek protein içerikli beslenmesinin sebebi bir yandan enzim üretimini hızlandırıp diğer bir yandan da kas kütlesini artırmaktır.

Fakat dengesiz ve yararsız beslenmek vücuttaki yağ kütlesini artırdığı ve kas kütlesini de zamanla azalttığı için fıtık oluşumuna neden olacaktır.

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz ki; vücut çalışırken fıtık olurum diye gereksiz bir kokuya ve endişeye kapılmak yerine beslenme programınıza daha çok özen gösterip, diğer yandan da çalışma hareketlerinizi tekniği doğrultusunda yapmak ve çalışma programınıza tam anlamıyla uymak sizin fıtık olmanızı engellediği gibi diğer uzuv sakatlanmalarının da önüne geçecektir.