VÜCUT GELİŞTİRME ÇALIŞIRKEN NASIRA ENGEL OLUN

blog yazısı ekle !

VÜCUT GELİŞTİRME ÇALIŞIRKEN NASIRA ENGEL OLUN

Eğer profesyonel olarak vücut geliştirme sporu ile ilgileniyorsanız ellerinizde nasır oluşumu kaçınılmazdır. Aynı zamanda ellerde oluşan bu nasırların oluşumu gereklidir. Uzmanların bu konuda ki düşünceleri nasır, cildin strese cevabıdır şeklindedir.

İnsan bünyesi dışarıdan gelen fiziksel etkilere değişik şekillerde karşılık verir. Mesela kaslarımızı yük altına soktuğumuz zaman, kasların buna tepkisi güçlenerek verilmiş olur. Diğer bir yandan da cildin stres altında o bölgedeki cilt kalınlaşır ve sertleşir. Buna da nasır denilir.

Nasır düşünüldüğü aksine kötü bir şey değildir. Nasır cildimizi daha fazla hasar almasından korur. Eğer nasır oluşmazsa o bölgede su toplar ve deri yırtılır. Sadece nasır oluşumu aşırıya kaçarsa kötüdür. Bu nedenle aşırı nasır oluşumunu engelleme yöntemleri vardır. Bu yöntemleri sizin için aşağıda sıraladık;

Barı Doğru Tutun

Nasırın oluşmasında ki en büyün etken barın yanlış tutulmasından kaynaklanır. Nasır en çok aşağıda sıralayacağımız hareketleri yaparken oluşur.

  • Deadlift

  • BB Row

  • Barfiks

  • Romen Deadlift

Bu bahsettiğimiz hareketlerin bazıları bar, bazıları ise ağırlık kullanılarak yapılır. Barı ve ya ağırlığı kaldırırken kendinize doğru çekerek kaldırırsınız. İşte bu kaldırma ve çekme hareketleri nasır oluşumuna sebep olur.

Bu çekme hareketini yaparken barı avuç içine yakın bir noktada tutarsınız ve parmaklarınızla kavrarsınız. Bu sırada parmaklarınız ile avuç arasında bir kıvrım olur. Ağırlık kaldırılmaya başlandığı anda yerçekiminin de etkisiyle aşağı doğru kayarak bu kıvrımı ezecektir.

Ortada kalan bu hassas kıvrım çok sayıda nasır oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Oysa barı parmaklarınızla kavrayıp kaldırırsanız ağırlık daha aşağı kayma imkânı bulamayacaktır. Çünkü zaten en altta hareketsiz olarak duracaktır. İşte bu şekilde avucunuzda oluşacak nasırları en aza indirebilmeniz mümkündür.

Ama bu şekilde tutmanın da dezavantajı bulunmaktadır. Eğer yüksek ağırlıklarda çalışıyorsanız ve ya bir yarışmada iseniz barı avuç içi ile tutmak en güvenli olan tutuş şeklidir. Bu sadece birkaç tekrar yapacağınız için herhangi bir sorun yaratmaz. Barı parmaklarla tutmak ise düşük ağırlıklarda ve antrenman sırasında tercih edebileceğiniz bir yöntemdir.

Pudra Kullanın

Halter müsabakalarında sürekli görmekte olduğumuz pudralama yöntemi nasır oluşumuna karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Magnezyum karbonat adı verilen bu pudra elinizin kuru kalmasına ve barı sıkı tutmanıza yardımcı olur. Ellerinizi çalışmaya başlamadan önce ve sonra olduğu gibi her çalışmada da pudralamalısınız.

Nasırlarınızı Zımparalayın

Nasırlar asa kesilmemeli ve ısırılmamalıdır. Sadece ayda 2 kere sünger taşı ve ya ayak zımparasıyla zımparalamak oldukça iyi gelecektir. Fakat sert ve etrafını tahriş edecek kadar olmamasına da dikkat edilmelidir. Ayrıca zımpara işlemi yapıldıktan sonra çekme işleminden bir süre uzak durmak gerekiyor.

Nemlendirici Kullanın

Eğer kuru bir cilde sahipseniz ve cildinizde çatlaklar oluşuyorsa bu da nasır oluşumuna neden olmaktadır. Bu yüzden nemlendirici kullanmak sertleşen ve kuruyan deriyi yumuşatacağı için nasır oluşumunu da bir miktar engelleyecektir.

Eldiven Kullanmayın

Spor salonlarında birçok kişinin eldiven kullandığını görürüz. Oysa eldivenin ağırlık kaldırma sporunda yeri yoktur. Çünkü eldivenler ağırlık sporunda sporcuya sorun oluşturur. Bu sebepleri maddeleyecek olursak;

  • Barı tutuşunuz zayıflatır

  • Barın etki çapını artırır

  • Barı tutmayı zorlaştırır.

Peki, ama eldiven hiçbir şekilde kullanılmaz mı? Bu sorunun cevabı ise kullanılabilir. Ama sadece çok ciddi bir cilt probleminiz ya da elinizde bir yara varsa ve bu yara ağırlık kaldırmanıza engel olacaksa eldiven kullanımı uygun görülebilir.