VÜCUT GELİŞTİRMENİN FAYDALARI

blog yazısı ekle !

VÜCUT GELİŞTİRMENİN FAYDALARI

Her geçen gün vücut geliştirme ile ilgili asılsız bilgiler yaygınlaşmaktadır. Vücut geliştirmenin yararlı ve ya zararlı olduğu konusunda açıklama yapan kişilerle karşılaşmaktayız. Oysa bu bilgiler tamamen asılsızdır. Çünkü vücut çalışmak, kasları çalıştırmak vücut hormonlarının çok daha düzgün salgılanması için çok gereklidir.

Yani vücut geliştirme çalışmak sizin için inanılmaz derecede faydalı olabilir. Aşağıda sizin için vücut geliştirme sporunun yararlarını açıkladık. Bu nedenle sizin de vücut geliştirme çalışmak için geçerli bir nedeniniz olacaktır.

Vücut Geliştirme İnsülin Hassasiyetini Artırır Ve Sizi Şeker Hastalığından Korur

Kaslarımız ve beynimiz için enerji kaynağı olarak çok büyük oranda glikoz kullanılır. Ağırlık çalıştıkça kasların enerji ihtiyacı da kanda dolaşan bu glikozdan karşılanacaktır. Ayrıca ağırlık çalıştıkça kas hücreleriniz insüline daha duyarlı hale gelecektir. İnsülin hassasiyetinin artmasının sizin için birçok yararı vardır.

İnsülin hassasiyetinin artması kanda dolaşan glikozun yağ olarak depolanması yerine kaslarda kullanılarak enerjiye dönüşmesini sağlayacaktır. Eğer insülin hassasiyeti düşerse hücreler insüline karşı direnç kazanır ve enerjiye dönüştürülmesi gereken glikozlar enerjiye dönüştürülemez ve yağ olarak vücutta depolanmaya başlar.

Bu da diyabet yani şeker hastalığı belirtilerinin ilk başlangıcıdır. Ayrıca insülin direnci diyabet riskini %42 oranında artırmaktadır. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre de sadece haftada 150 dakikalık yapacağız bir ağırlık çalışmasıyla diyabet riskinizi %34 oranında azaltmanız mümkündür.

Vücut Geliştirme Kemik Yoğunluğunu Artırır

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri de kemik erimesi ve nerdeyse her 5 kişiden 3 kişide görülmektedir. Osteoporoz adıyla da bilinen bu kemik hastalığı özellikle 45 yaşlarından sonra kendini belli etmeye başlamaktadır.

Bu hastalık özellikle kadınlar için oldukça riskli bir durumdur. Ayrıca 40'lı yaşlardan sonra kemik kütlenizin %1'ini kaybetmeye başlarsınız ki bu ileriki durumlarda daha büyük sorunlara dönüşür. Bu durum aynı kasların yük altında daha kuvvetlenmesi ve gelişmesi gibi kemiklerin de yapısı bu şekilde gelişir ve daha da güçlü hale gelir. Kemiklerin güçlenmesi de kemik erimesini azaltacaktır.

Vücut geliştirme özellikle ergenlerde çok önemlidir. Çünkü bu dönemde çalışılan vücut geliştirme ile daha sağlıklı bir iskelet yapısına kavuşma imkanı sağlayacaktır. İleriki dönemlerde yaş ilerledikçe ortaya çıkan kemik ve kas sorunları ile neredeyse hiç karşılaşmazsınız.

Vücut Geliştirme Yaşlandıkça Kas Kaybını Azaltır

Yaş ilerledikçe tıpkı kemiklerin azaldığı gibi kas kütlesi de azalır. Bu da ileriki yaşlarda kasların erimesi, kilo alma, vücut şeklinin bozulması ve hatta biraz daha ilerlemesi halinde hareket kaybına bile neden olacaktır. Yaş ilerledikçe kaslar azaldığı için metabolizma yavaşlar ve kişi yavaş yavaş kilo almaya başlar.

Fakat vücut geliştirmeye erken dönemlerde başlarsanız kaslarınız güçlenecektir ve yaşınızın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkacak vücut sarkması gibi sorunların da önüne geçmiş olursunuz.

Vücut Geliştirme Kanser Riskini Azaltır

İsveç Karolinska Enstitüsünde yapılan bir araştırmada 8677 kişi ve 20 yıllık bir süre ile uzmanların yaptığı bu büyük gözlemde vücut geliştirme çalışanların ama özellikle ağırlık çalışanların diğer insanlara göre kanser olma riski %40 daha olduğu keşfedilmiştir.

Tabi bu durumun resmi ve ya bilimsel bir yanı olmamasına rağmen uzun yıllar yapılan gözlemlerle edinilen sonuçlar olduğu için sonuçlar oldukça güvenilirdir.

Vücut Geliştirme Uykunuzu Kolaylaştırır

Daha önceden yazdığımız yazılarımızda da vücut geliştirme ve ağırlık çalışma daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Günün istediğiniz saatinde ve sadece 15 ila 20 dakikalık bir ağırlık çalışma ile daha rahat bir uyku uyumanız mümkün olacaktır.

Ayrıca uyku vücut, sağlık ve psikoloji için oldukça önemli bir metabolik bir faaliyettir. Uyku sırasında birçok yapım olayı gerçekleşir. Bu nedenle uykuya gereken özeni göstermeniz gerekmektedir. Eğer uykusuzluk çekiyorsanız sadece yapacağınız kısa bir ağırlık çalışması ile ilaçlardan daha etkili ve hiçbir yan etkisi olamayan bir uyku sağlayacaktır.

Vücut Geliştirme Metabolizmanızı Hızlandırır Ve Kilo Vermenizi Kolaylaştırır

Vücut geliştirme daha çok kas yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca daha çok kas daha aktif ve düzgün çalışan metabolizma anlamına gelecektir. Ve kas dokusu aktif bir dokudur. Yani durduğunuz yerde vücudunuzda ki 1 kg kas günde yaklaşık 20 kalori enerji harcayacaktır. 10 kg bir kas dokusu ise 200 kalori harcayacaktır ve yılda bu değer 9 kg zayıflamanızı sağlayacaktır.

Ayrıca ağır bir vücut geliştirme metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bu fenomene ise EPOC adı verilir ve yaptığınız çalışma ya da spor ne kadar ağırsa çalışmanızdan sonra metabolizmanız o kadar hızlanacaktır.

Vücut Geliştirme Sakatlanma Riskinizi Azaltır
Vücut geliştirme ve ya ağırlık çalışması yapmak kaslarınızı, kemiklerinizi, tendonlarınızı ve eklemlerinizi güçlendirir. Bu da sakatlanma riskini minimuma indirir. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli şey düzenli olarak ve sürekli bir çalışma sağlayacak şekilde olmalıdır. Bu sayede kemikler kuvvetlenir ve daha fazla yüke dayanabilir. Yine aynı şekilde kuvvetlenen ve güçlenen tendonlarda daha fazla strese dayanabilir.

Amerikan futbol oyuncuları üzerinde yapılan bir araştırmada üst vücut sakatlıklarının %87 ile al vücut sakatlıklarının %64'ü ağırlık çalışmayan sporcuların karşılaştıkları sorunlar olarak belirtilmiştir. Bazen bu sakatlanmalar o kadar ileri düzeylere ulaşabiliyor ki bu nedenle spor hayatını bitiren birçok insanla karşılaşmaktayız. Bu nedenle sakatlanmalardan korunmak için ağırlık çalışmalarına önem vermelisiniz.

Vücut Geliştirme Kardiyovasküler Sisteminizi Güçlendirir

ABD'de yapılan bir araştırmada 45 dakikalık bir ağırlık çalışmanın kalp üzerinde ki etkileri araştırıldı. Bu araştırmada ağırlık çalıştıktan sonra kan basıncının %20 azaldığı gözlemlenmiştir. Özellikle yüksek tempoda çalışmalar yapıyorsanız kalp daha çok kan pompalar ve böylece kapasitesi artar ve kalp kasları daha çok güçlenecektir.

Amerikan kalp vakfı da özellikle kalp sağlığı için ağırlık çalışmayı önermektedir. Ayrıca vücut geliştirme sporları kolesterolün düşmesine de yardımcı olmaktadır.

Vücut Geliştirme Zayıflama Diyeti Sırasında Kas Kaybını Engeller

Normal şartlarda yaptığınız zayıflama diyetiyle birlikte yağlarınızı eritirken bir miktarda kas eritirsiniz. Bu da istenilmeyen bir durumdur. Kas erimesi ilerledikçe vücut yapınızı bozulur ve günlük yaktığınız kalori de gittikçe azalır. Bu da yaktığınız kalorinin azalmasına neden olur.

Peki diyet yaparken kas kaybını nasıl engellersiniz? Bu sorunun cevabı aslında çok açıktır. Yapacağınız basit bir diyet için bile ağırlık çalışmak yağlarınızdan kurtulurken kaslarınızın erimesini tamamen engelleyecektir.

Bu nedenle ne tür diyet uygularsanız uygulayın ama mutlaka yanına birde ağırlık çalışması eklemeyi unutmayın.

Vücut Geliştirme Vücut Yapınızı Korur Ve Daha İyi Görünmenizi Sağlar

Vücut geliştirmenin daha sağlıklı, kaslı ve yağsız bir vücut görünümü sağladığı herkes tarafından bilinmektedir. Vücut geliştirme çalışmaları sırasında vücudunuz yağlanmaz böylelikle şişmanlamazsınız. Yani vücut geliştirme çalışmaları istediğiniz görünümü size sağladığı gibi çok daha sağlıklı olursunuz.

Vücut Geliştirme Her Alanda Atletik Performansınızı Artır

Vücut geliştirme çalışmanız ve ya ağırlık çalışmanız durumunda ilk olarak en hızlı kasılan kas lifleriniz çok daha güçlü hale gelir. Ayrıca kaslara bağlı sinir sisteminizi de güçlendirilmesi konusunda oldukça yararlı olacaktır. Bu durumda hem kaslarınızın gelişmesi hem de sinir sisteminizi daha aktif kullanabilmeniz sizi daha güçlü ve atletik yapacaktır.

Daha güçlü olursanız daha hızlı olursunuz, daha çabuk hızlanırsınız, daha yükseğe zıplar, daha atak olursunuz. Bu da sizi diğer kişilere karşı daha atak yaptığı gibi sizin de daha atletik olmanızı sağlayacaktır.

Vücut Geliştirme Sizi Daha Mutlu Yapar, Depresyonu Engeller Ve Özgüveninizi Artırır

Sürekli kendinize bir hedef koymak, çalışıp bu hedefe ulaşmak ve ulaşabildiğinizi görmek, ayrıca vücudunuzla yaptığınız düelloyu kazanmak zihinsel gücünüzü keşfetmenize yardımcı olacaktır. Hiç şüpheniz olmasın bu konuda. Mesela daha önceden kaldıramadığınız bir ağırlığı deneyerek kaldırabildiğiniz zaman ki mutluluğun yeri çok ayrıdır.

Çok daha güçlü ve kuvvetli olmak, daha iyi bir vücuda sahip olmak sizin kendinize olan özgüveninizi daha da artıracaktır. Vücut geliştirme sırasında vücut endorfin yani mutluluk hormonu salgılar. Bu da kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalarda da vücut geliştirme çalışmaları depresyon belirtilerini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Vücut Geliştirme Bel Ağrısınız Azaltır, Duruşunuzu Düzeltir Ve Daha Dengeli Olmanızı Sağlar

Vücut geliştirmenin bir başka avantajı ise stabilize edici kasların güçlendirilmesini sağlamaktadır. Stabilize edici kaslar oldukça önemlidir. Bu kasların görevi vücudun duruşunu sağladığı gibi vücudun dengesini de sağlamaktadır. Ayrıca bu kaslar düz durmanızı da sağlayan kaslardır.

Saatlerce koltukta oturduğunuz zaman ya da sabit durduğunuz zaman belinizin ağrımasının sebebi işte bu kasların zayıflığından kaynaklanmaktadır. Fakat vücut geliştirme çalışarak stabilize edici kaslarınızı güçlendirerek bu ağrıların önüne geçebilirsiniz. İşte bu da vücut geliştirmenin en iyi avantajlarından biridir. Ayrıca stabilize edici kaslarınızın bir diğer görevi de daha dik durmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç Olarak

Vücut geliştirme ve ağırlık çalışmak size her alanda fayda sağlayacaktır. Ayrıca ağırlık çalışmak sağlığınız için oldukça önemlidir ve sağlığına önem veren herkesin mutlaka ağırlık çalışması gerekir. Asla ortalıkta dolaşan asılsız bilgilere inanarak vücut geliştirme ve ağırlık çalışmalarını bir kenara bırakmayın.