WİNG CHUN TEKNİKLERİ

blog yazısı ekle !

WİNG CHUN TEKNİKLERİ

Wıng Chun denildiği zaman birçok kişinin ilk etapta aklına sadece bir spor gelebilir. Ancak aslında film dünyasından da alışkın olduğumuz bir tekniktir. Wing Chun hem bir savunma hem de saldırı sanatıdır. Oldukça sade teknikler kullanılarak yapılan bir spordur. Türkiye sınırları içinde çok fazla bu spor ile uģraşan kişi bulunmasa da İstanbul bu sporu yapan çok değerli hocalar bulunmaktadır.Film dünyasından bildiğimiz bu sanatı beyaz perdede Bruce Lee kullanmaktadır. Tarihi 300 yıl önceye dayanan bu sporun gelişmi Brucu Lee'nin hocası olan Yip Man'a kadar aynı şekilde gelmiş ve Yip Man tarafından günümüzde yapılan Wing Chun sporunun son hali verilmiştir.

Wing Chun teknikleri karşıdan gelen teklikelere karşı oldukça sadece ancak etkili hareketler içermektedir. Bu tekniklerde üst bedene tekme olmamakla birlikte orta ve alt bedene tekme vardır. Yumruklarda ise aynı anda hem savunma hem de saldırı vardır. Wing Chun yumruklarında en önemli olan çok sayıda ve seri olarak karşıdaki kişiye darbe vurma ve bu darbelerin etkisi ile karşıdakinin etkisiz hale gelmesidir.

Wing Chun birçok farklı isim ile anılmaktadır. Bunlar Wing Tsun, Wing Tzun, Ving Tsun ve Ving Tsung' dur. Bu isimlerde Wing Chun sanatı ile aynı şekildedir. Bu spor Güney Çin bölgesinde doğmuştur. Doğuş hikayesinde saldırıya uģrayan Mançuraların Sholin tapınağı vardır. Bu tapınaktan ayrılmak zorunda kalan Ng Moi Çin dağlarında bulunan Beyaz Turna tapınağına sığınır. Burada geliştirdiği tekniğe Beyaz Turna adını verir.

Wing Chun birçok savunma sanatından ayrılır. Bu ayrılma noktası ise sadece bir savunma sanatı değil aynı zamanda hem savunmayı hem de saldırıyı bir arada bulundurmasıdır. Bruce Lee tarafından dünyaya tanıtılan bu spor birçok oterite tarafından sanat olarak adlandırılmektedır. Oldukça sade ve teknikleri kolay olan bu spor dalında hem bedenen hem de ruhen gelişme vardır. Bu gelişme ile güç doğru noktalarda kullanılarak daha sağlıklı bir savunma ve tehlikeden kurtulma amaçlanmıştır. Wing Chun teknikleri ile çok daha sağlam bir vücuda ve çok daha derin bir felsefeye yelken açmış bulunmaktadır.