İstanbul Bowling Salonları

İstanbul Spor Merkezleri Bowling Salonları

BOWLİNG SALONLARI

Bowling, günümüzde tüm dünyada 7'den 70'e herkesin gerek arkadaş grubuyla güzel vakit geçirmek için gerek spor amaçlı oynadığı en eğlenceli salon oyunlarından biridir.

Tarihi M.Ö.'lere dayanır. Bowlingde amaç, oyun hattının sonunda bulunan pinleri (labut ve kuka olarak da bilinmektedir) bovling topuyla devirip puan toplamaktır. Türkiye'de 10 tane pinle oynanmaktadır bowling. Bowling topu, iyi kavrama gerektirir. Baş parmak, orta parmak ve yüzük parmağı için 3 tane deliği vardır. Daha verimli bir atış içi...
devamı...

Spor Merkezi Ara

Arama Sonuçları

Aradığınız kriterlerde sonuç bulunamamıştır. Lütfen tekrar arama yapınız.
İstanbul Spor Merkezleri Bowling Salonları

BOWLİNG SALONLARI

Bowling, günümüzde tüm dünyada 7'den 70'e herkesin gerek arkadaş grubuyla güzel vakit geçirmek için gerek spor amaçlı oynadığı en eğlenceli salon oyunlarından biridir.

Tarihi M.Ö.'lere dayanır. Bowlingde amaç, oyun hattının sonunda bulunan pinleri (labut ve kuka olarak da bilinmektedir) bovling topuyla devirip puan toplamaktır. Türkiye'de 10 tane pinle oynanmaktadır bowling. Bowling topu, iyi kavrama gerektirir. Baş parmak, orta parmak ve yüzük parmağı için 3 tane deliği vardır. Daha verimli bir atış için elinize uygun ağırlıkta olanını seçmelisiniz.

Oyuncu, uygun ağırlıkta bir bovling topu seçtikten sonra, pinleri devirmek için topu atar. Top düzgün atılmazsa; top, oyun hattının iki tarafında da bulunan kanallara düşerek o kanal yolunu izler ve pinlere çarpmaz. İlk atışta pinlerin bir kısmı veya hiçbiri devrilmezse oyuncu ikinci atış hakkını kullanır. İkinci atış hakkını tamamlayınca, sıra diğer oyuncuya geçer. Kısacası oynanışı bu kadar olan bowling oyununun kuralları bowling salonlarında uygulanmaktadır. Oyuncuların bilmesi gereken temel bilgiler şöyledir;

Strike (X): Birinci Atış hakkında pinlerin hepsini devirmek.
Spare (/): İkinci Atış hakkında pinlerin hepsini devirmek.

Split: Birinci pin devrilince, aralarındaki pin(ler) devrilmiş, artık birbirleriyle bağlantıları olmayan olan 2 veya daha fazla pinin yıkılmamış olmasıdır. Puanlandırılırken dörtgen veya yuvarlak içine alınır.

Bowling kuralları da kısaca böyledir. Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi bowling sporu salon sporlarından biridir. Bu nedenle AVM lerde ve ya özel bowling salonlarında oynanması gerekir.

Ülkemizde oldukça ilgi gören sporlardan biri olan bowling özellikle Ankara ve İstanbul gibi şehirlerimizde özel olarak hazırlanan bowling salonlarında çok daha rahat bir biçimde oynayabilirsiniz. Ayrıca sadece bununla da kalmayarak arkadaşlarınızla bowling maçları düzenleyerek çok daha keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bowling salonları sadece bununla da sınırlı kalmamaktadır. Belirli sürelerle bowling organizasyonları düzenlenerek kazanan oyunculara gerek ödüllerin verilmesi olsun gerek ise de bowling derslerine kayıt yaptırmaları durumunda büyük avantajlar sunulmaktadır. İşte tüm bu nedenlerden dolayı bowling salonlarının büyük avantajları vardır ve ülkemizde ki herkese bu imkanları ulaştırabilmek için çalışmalar oldukça hızlı bir biçimde devam ettirilmektedir.